Muhsin Yazıcıoğlu ne düşünüyor?

Muhsin Yazıcıoğlu ne düşünüyor?.16257
  • Giriş : 29.06.2007 / 09:07:00
  • Güncelleme : 29.06.2007 / 09:30:18

Muhsin Yazıcıoğlu, 22 Temmuz'da memleketinin tek bağımsız adayı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas'ın tek bağımsız adayı. Diğer iki aday onun adaylığı kesinleşince, dilekçe verip çekilmişler.

Kendisini telefonla aradığımda sanayi bölgesinde ziyaretler yapıyormuş. Önce neden bağımsız aday olduğunu anlattı: "Yüzde 10'luk seçim barajı, Hazine'nin partilere yaptığı para yardımının getirdiği haksız rekabet bizi zorluyordu. Buna rağmen iyi bir hava yakalamıştık. Ancak cumhurbaşkanlığı seçim süreci kutuplaşmaya sebep oldu, o hava da kayboldu. Siyaset ve toplum mühendisleri bizi köşeye sıkıştırmış oldu. Biz de 21 seçim bölgesinde arkadaşlarımızla bağımsız aday olduk." Sivas 6 milletvekili çıkarıyor. Sayın Yazıcıoğlu'nu tam anlamıyla bağrına basmış. Yazıcıoğlu, "beni onurlandıran bir muhabbet" diyor.

Tabii öncelikle sandığa doğru giderken seçimin nabzını sordum. "Halkta hâlâ bir seçim havası yok" dedi. Bunu da öncelikle AK Parti'nin bir alternatifinin olmadığına bağladı. "İktidarı içlerine sindiremeyenler, diğerlerine de dönmek istemiyorlar." dedi. Kendisine, "22 Temmuz'da seçim olmayabilir" propagandası yapanlar olduğunu hatırlatınca verdiği cevap şu oldu: "Bu mümkün değil, bu seçim olacak. Kuzey Irak'a operasyon konusunda Genelkurmay'ın açıklamaları, caydırıcı bir unsur ve Türkiye'nin kararlılığının ifadesi. BM'nin 51. maddesine göre terörle mücadele için yakın takip hakkımız var. Bu hakkı daha önce kullandık, yine kullanırız. Ancak maharet, savaşmadan sonuç alabilmek. Bu da siyasetin işidir. Devletin kurumları arasındaki ilişkiler sağlıklı değilse bu, terör örgütlerini cesaretlendirir."

Muhsin Yazıcıoğlu'na merkez sağda DYP ile ANAVATAN arasında sonu hüsranla biten birleşme macerasını da sordum. "Sağ gösterip, sol vurdular" dedi. Ve izah etti: "Ne oldu ki, tılsımlı bir değnek değmiş gibi birleştiler? Sonra ne oldu ki, bozdular? Üstelik hava da vardı. Seçime gidilirken baraj da problem olmayacaktı. Ama siyaset mühendislerinin hedefi CHP-DSP birleşmesini sağlamaktı. DSP'nin direncini kırmak için sağdaki birleşme hamlesi, psikolojik baskı için kullanıldı. Hatırlayın o günleri. DSP'ye şöyle yüklendiler: 'Sağ birleşti, örnek oldu. Sol, ne zaman adam olacak? DYP ve ANAVATAN kendilerine düşeni yaptı. CHP ve DSP hâlâ akıllanmayacak mı?' Bu baskı sonuç verdi ve hemen ardından sağ paramparça oldu. Çünkü siyaset mühendisleri asıl hedefine varmıştı. Onun için sağ gösterip, sol vurdular diyorum." Yazıcıoğlu, seçimden sonra siyasette yeni arayışların başlayacağını savunuyor. Yeni yapılanmaların gündeme geleceğini, kartların yeniden karılıp dağıtılacağını söylüyor. Anavatan Partisi'nin seçime katılmayışının ardından DP'nin de baraj problemi yaşaması halinde, siyasetteki arayışların kuvvetleneceğini ifade ediyor. Seçimlerin Türkiye'yi yeniden koalisyonlara zorlayabileceğini, kimsenin peşin konuşmasının doğru olmadığının altını çiziyor. Yazıcıoğlu'na göre 3 partili Meclis'te bağımsızların da yer almasıyla koalisyon kaçınılmaz hale gelecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin krize dönüşmesinin ardından seçimlere düşen gölgenin, muhtıra ile daha da koyulaştığını belirten Muhsin Yazıcıoğlu, DTP'nin bağımsızları için de bir ikazda bulunuyor: "Teröre ve terör örgütüne karşı net bir tavır koymazlarsa siyaseten demokrasiyi katlederler. Hepimiz Türkiye'nin temsilcileri olmalıyız. Anadolu kazanında asırlardır birlikte kaynıyoruz. Etnik ayrımcılığı reddetmeliyiz."

Sivas, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin ardından "MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası"ndan dolayı, 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl cezaevinde kalan evladını, Meclis'e bir defa daha göndermeye kararlı. Yazıcıoğlu'nun temennisi de şöyle: "Demokrasi içinde ve hukukun zemininde çözüm aramalıyız. Sandıktan çıkan sonuca, herkesin saygılı olması lâzım."

HÜSEYİN GÜLERCE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious