Muhsin Yazıcıoğlu: 'YÖK, AKP iktidarını tehdit etmiştir!'

Muhsin Yazıcıoğlu: 'YÖK, AKP iktidarını tehdit etmiştir!'.11868
  • Giriş : 21.09.2007 / 23:11:00

Muhsin Yazıcıoğlu, beklentilerinin ''Türk milletine özgü bir anayasa'' olduğuna işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, ''Türkiye'nin yasakları değil, özgürlükleri öne çıkaran, kısa, öz, anlaşılabilir, çağdaş ve demokratik bir anayasaya ihtiyacı vardır'' dedi.

Yazıcıoğlu partililer, milletvekilleri, iş adamları ve basın mensuplarına Keçiören Halil İbrahim Sofrası'nda verdiği iftar yemeğinden sonra yaptığı konuşmada, ''Türk ve İslam coğrafyasında dayanılmaz acılar, kan ve işgaller olduğunu'' söyledi. Yazıcıoğlu, ''Bu işgallerin bir an önce sona erip, Türk-İslam aleminin huzurlu ve sevinçli bir bayram geçirmesi'' dileğinde bulundu.

Yazıcıoğlu, ''Çağdaş dünyanın iddia ettiği gibi, dünyada demokrasi ve insanhaklarının sağlanması gibi bir mücadelenin olmadığını'' kaydetti.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Yeni anayasa çalışmaları konusuna değinirken, ''Türkiye'de bir anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu'' ifade eden Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

''Olağanüstü bir dönemde, darbecilerin hazırlattığı ve yeterince tartışılmadan, millete kabul ettirilen bir Anayasamız var. Bu Anayasa, toplumsal mutabakatı sağlamıyor. Milletimizin tümünü kucaklamıyor. Yeterince demokrasiyi güvence altına almıyor. İnsan haklarını, inanç özgürlüğünü teminat altına almıyor. 1982 Anayasası, bu haliyle darbecilere güç vermekte, onları teşvik etmekte. Demokrasi yerine, darbe yapanları koruyor. Dolayısıyla, böylesi bir yasakçı dönemin, yasakçı anayasanın değiştirilmesi şarttır.

Bu anayasa, beklentileri karşılamasa bile en azından Türkiye'nin demokratik açılımı açısından önemli mesajlar vermiş olacaktır. Ancak sırf anayasa değişsin diye de anayasa değiştirilmemelidir. Tamamen ütopyaya, hayallere dayalı, Avrupa Birliği hayranlığı içerisinde yapılacak bir anayasa da Türkiye'nin beklentilerini karşılamayacaktır.''

Yazıcıoğlu, kendi beklentilerinin ''Türk milletine özgü bir anayasa'' olduğuna işaret ederek, ''Tek devlet, tek millet, tek bayrak anlayışı içerisinde, milli birliğimizi ve bütünlüğümüzü teminat altına alacak, aynı özenle milletimizin inanç değerlerini, fikir özgürlüğünü ve demokrasiyi teminat altına alacak bir anayasa olmalıdır. Yasakları değil, özgürlükleri öne çıkaran, kısa, öz, anlaşılabilir, çağdaş, demokratik bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı vardır'' diye konuştu.

''Söz konusu Anayasa'yı, sadece başörtüsü tartışması haline getirmenin, yanlış olduğunu'' kaydeden Yazıcıoğlu, ''Aynı şekilde başörtüsü sorunu bu ülkede yokmuş gibi davranmak da o denli yanlıştır. Biz, başörtü sorununu görmezden gelerek, yasaklayarak değil, özgürlüklerle çözülmesinden yanayız. Herkese kamusal alan açılmalı, eğitim ve çalışma hakkı sağlanmalı, vatandaşın her türlü imkandan adaletle yararlanması teminat altına alınmalıdır'' dedi.

Muhsin Yazıcıoğlu, Rektörler Komitesi toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya da değinerek şunları kaydetti:

'YÖK, Rektörler Kurulunu toplayarak, iktidarı tehdit etmiştir. Şu ana kadar Türk milleti, tarihinde yapmadığı bir soykırımı yapmış gibi gösterildiğinde acaba bu Rektörler Kurulu neden hiç bir zaman toplanmadı? Yurt dışında Peygamber Efendimize hakaretler yapıldığında niye bir tavır gelmedi? Sadece yasaklarla uğraşan bu Kurul'u ve bu Kurul'un üyelerini biz de millet olarak dikkate almayız.

İktidarı da ülke bütünlüğünü tehdit altına alacak, ülkeyi federasyonlaşmaya götürecek yolları açmaması konusunda uyarıyoruz.

Önümüzdeki günlerde anayasayla ilgili ciddi hazırlık yapıyoruz. Anayasayla ilgili ilk taslak elimize ulaştığında, bununla ilgili görüşlerimizi de kamuoyuyla paylaşacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious