Muhtar, borcu ödeyemezse köyü satacak

Muhtar, borcu ödeyemezse köyü satacak  	.10935
  • Giriş : 14.03.2008 / 09:08:00

Hisar Köyünün yaklaşık 100 Bin YTL'lik borcuna icra gelince arazilerini satışa çıkaran köy muhtarı İbrahim Aktaş, "Borcu ödeyemezsem köyün tamamını satarım." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Hisar Köyü'nün arazileri icra yoluyla satışa çıktı. Burhaniye ilçesine 7 kilometre uzaklığı bulunan ve ilçenin en zengin arazilerine sahip Hisar köyü, yanlış yönetimler sonucu arazilerinin bir kısmını kaybetme korkusu yaşıyor. Köy tüzel kişiliğine ait olan 10 bin 752 m2 ile 41 bin 779 m2 arasında değişen ve toplam 125 bin 488 m2 1. sınıf zeytinlik alan, 405 bin YTL muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

Borcunu ödemeyen köylüleri de icraya veren köy muhtarı İbrahim Aktaş (61), şu ana kadar 21 bin YTL'lik borcu ödeyip icra işlemlerini durdurdu. Fakat TEDAŞ'a olan yaklaşık 40 bin YTL ve diğer borçları ödemek için köydeki malları da satışa çıkardı. Muhtar Aktaş, köyün borcu hakkında şunları söyledi: "Bizim köyümüzün suyunu elektrikle çalışan dinamo yardımıyla geldiği için köyümüze 2003 yılında 38 bin YTL elektrik borcu gelmiş. Fakat bu borç ödenmemiş. Ben köye muhtar seçildikten sonra köyümüze temiz su içirmek için 17 kilometreden yayla suyunu kendi imkânlarımızla köye getirdim. Devletten bir tek boru almadım. Bankadan 34 bin YTL kadar kredi çekerek su için boru aldık. Yalnız ödüyoruz ödüyoruz kredi borcunu bitiremiyoruz. Artık ödeyecek durumumuz kalmadı. Kredi borcu olarak icranın şu an 40 bin YTL kadar alacağı var. Son olarak Kaymakam bize yetki verdi. Köydeki bazı malları satarak borcu ödemeye çalışacağım. Ödeyemezsem köyün tamamını satarım. Aynı Şener Şen'in bir filmi vardı. Biz de aynı onun gibi olduk. Onun gibi ben de köyü satarım. 26 senedir bir fiil bu köyde bekçilik yaptım. Sonra yerel seçimlerde köye muhtar oldum. Şu an köyün toplamda yaklaşık 100 bin YTL borcu var."

İcrayı şimdilik durdurduğunu belirten Aktaş, "KÖYDES projesi kapsamında kaymakamlık bana köyün meydanı için taş verdi. Ama köyün alt yapısını yine ben sağdan soldan bularak kendi imkânlarımla yaptım. Verdikleri taş yetmeyince yine kalan taşları başka yerden aldım. Köylünün borçları var, ödemeyenleri icraya verdim. 21 bin YTL olan borcu ödeyerek icrayı durdurdum. Ama diğerlerine ise henüz bir şey yapamadım." dedi.

Köydeki borçların eski muhtarlardan kendisine kaldığını iddia eden Aktaş, "Ben bekçilik yaptığım yıllardan bu güne çizme ile gezerim. Kaymakamın karşısına dahi çizmeyle çıktım. Onun için bana 'Çizmeli Muhtar' derler" diyerek, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Muhtar Aktaş, 21 bin YTL ödeyerek icra işlemlerini durdurduğunu söylese de bazı köylüler muhtarın bu sözlerini samimi bulmayarak köyün mallarının satılmasına karşı geldi. Hisar köylüleri, işe yaramayan köye ait Burhaniye ilçesindeki bir dairenin ve köyde bulunan okul taşıtı olarak kullanılan minibüs ile köyün traktörünün satılmasını isterken, köyün gelir getiren zeytinliklerinin satılmamasını istediler. Köyün itibarı kalmadığını söyleyen köylüler, başka köylerde Hisar köyünün mallarının satıldığı söylentilerinin kendilerini çok üzdüğünü belirtti.

Köy halkı, söz konusu borcun TEDAŞ, SSK, Vergi Dairesi ve Ziraat Bankası'na olan borçlardan kaynakladığını belirtirken başka köylere sürekli denetim yapan ve ziyaret eden Burhaniye Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü'ye de sitem ederek, "Kaymakamımız köyümüze başka köylere uğradığı kadar uğramamıştır. 'Acaba bu köyün ne ihtiyacı var, çay içecek parası var mı?' diye sorması lazımken denetim dahi yapmamıştır." dediler.

Burhaniye Kaymakamlığı, 2 kişiden oluşan bir ekip ile Hisar Köyü Muhtarı İbrahim Aktaş hakkında soruşturma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious