Muhtarlar 'uydu üzerimize düşecek' anlayınca

Muhtarlar 'uydu üzerimize düşecek' anlayınca.20012
  • Giriş : 22.02.2008 / 17:31:00

Rize'de iki köy muhtarı, yörüngesinden çıkan ve imha edilen uydunun parçalarının dünya üzerine düşeceği açıklamasını, 'parçalar Rize'ye düşeceği' şeklinde anlayarak, cami hoparlöründen anons yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yörüngesinden çıkan ve atmosfere girmeden önce Pasifik Okyanusu üzerinde imha edilen ABD uydusunun, toksin madde içerdiği belirtilen parçalarının dünya üzerine düşebileceğinin açıklanması üzerine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, parçaların nereye düşeceğinin belli olmaması nedeniyle bütün valiliklere, vatandaşların duyarlı olması yönünde bir uyarı yazısı gönderdi.

Rize Valiliğinin, gelen yazıyı sağlık kuruluşlarına iletmesi üzerine bundan haberden olan merkeze bağlı Ambarlı ve Karasu köylerinin muhtarları, cami hoparlöründen anons yaptırdı.

Vatandaşların paniğe kapılmasına neden olan anonsun ardından, yazının yanlış yorumlandığı anlaşılınca, yeniden anons yapılarak, paniğe gerek olmadığı duyuruldu.

Rize Valisi Kasım Esen, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden gelen yazının, sağlık kuruluşlarına gönderildiğini belirterek, ''Muhtarlar, sağlık yetkililerinin kendi aralarındaki konuşmaları duymuş. Her yere düşebileceği izlenimine varınca, kendi köylerine de düşebileceğini düşünerek, camiden anons yaptırmışlar. Muhtarlar kulaktan dolma bir şeyi yanlış anlayınca, bu sonuç ortaya çıktı'' diye konuştu.

Kendisinin bu yönde bir talimatı olmadığını ifade eden Esen,

''Köylülerin paniğe kapılmasının ardından yetkililer inceleme yaptı. Konunun yanlış anlaşıldığı tespit edildi. Ardından ikinci bir anons ile olayın yanlış anlamadan kaynaklandığı anons edildi'' dedi.

Vali Esen, muhtarların camilerden bu şekilde anons yaptırma yetkilerinin olmadığını, gerekli incelemeleri yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious