Müjde! Üç bin imam atanıyor!

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, “Yaklaşık 3 bin imam kadromuz boş. Bu kadrolara bu sene atama yapacağız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muğla'da bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapacak olan Prof. Dr. Bardakoğlu ilk olarak Muğla Valisi Temel Koçaklar'ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bardakoğlu, “Teşkilatınızın kadro sorunu devam ediyor mu” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Yaklaşık 3 bin imam kadromuz boş idi. Bu kadrolara bu sene atama yapacağız. Türkiye genelinde 10 binin üzerinde camide imam kadromuz yok. Din görevlisinin olmaması bazen önemli sorunlara yol açıyor. Bu kadro sorunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili sorunlar siyasi her türlü mülahazanın dışında, ortak oy birliği ile çözülüyor. Bizi ilgilendiren konularda her türlü siyasi desteği bütün siyasilerden görüyoruz.”

KADIN DİN GÖREVLİLERİ

Kadın din görevlisi sayısını imkan bulurlarsa artıracaklarına da işaret eden Prof. Dr. Bardakoğlu, “Türkiye'de bu konuda yeterli personelimiz yok. Bu personelin bir bölümünü Avrupa'da görevlendirdik” dedi.

Bardakoğlu, seçim sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığının siyasetten uzak durma konusunda çok dikkatli olduğunu belirterek, “Bizde bu konuda bir gelenek oluştu. Siyasetten uzak durmaya dikkat ediyoruz. Bu konuda arkadaşlarımıza ayrı bir uyarı yapma gereği duymadım” diye konuştu.

ALEVİ-BEKTAŞİ KLASİKLERİ

Konuşmasının ardından Muğla Valisi Temel Koçaklar'a 4 ciltten oluşan “Alevi-Bektaşi Klasikleri” setini hediye eden Bardakoğlu, şunları söyledi:

“Alevi kültürü bizim öz kültürümüz. Kendi kültürel zenginliğimizdir. Bu kültürü de orijinal kaynakları ile halkımıza ve din görevlilerimize tanıtmak istiyoruz. Bu eserlerde orijinal metinler ve tercümeleri yer alıyor. Günümüzde ortaya çıkan her türlü dini gelişmeleri din görevlilerimizin yakından takip etmesi lazım. Bugüne kadar 4 cildi yayınlanan klasiklerin sayısını 20'ye çıkarmayı planlıyoruz.”

Muğla Valisi Temel Koçaklar ise Bardakoğlu'na bir kahve fincanı seti hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious