Mükemmel Türk

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Hatice Altuğ Türkiye'de kalsaydı, harcanacaktı. Ağlayarak ABD'ye gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalyalı Hatice Altuğ, Bilkent Fizik Bölümü'nü bitirdi. Türkiye'de en çok öğretmen olacaktı. Ama, ABD'deki Stanford Üniversitesi onu kaçırmadı. Çalışmaları ödüller aldı. "Dünyanın en hızlı lazer sistemi" ile bilim dünyasını ayağa kaldırdı. Keşfinin patenti için ünlü firmalar 15 milyon doları gözden çıkarttı.

Eşi de bir dahi

Hatice, ABD'de kendisi gibi Türkiye'den ve hatta Antalya'dan gitme bir başka süper Türk, Mehmet Fatih Yanık ile tanışıp evlendi... İkili "Mükemmel Araştırma Ödülü" almayı başardı.

Türk baktı ABD kaptı

ABD'nin Stanford Üniversitesi'nde yaptığı araştırmalarda dünyanın 'en hızlı lazer' sistemini keşfeden Türk kızı Hatice Altuğ, dünyaca ünlü bilimadamlarını kıskandırdı.

Karar vermekte zorlandı

Fırsatlar ülkesi Amerika, ünlü fizik profesörü Einstein hayranı Türk kızı Hatice Altuğ'un 'en hızlı lazer' buluşunu alkışlıyor... 28 yaşındaki Antalyalı Hatice, Antalya Anadolu Lisesi'nden başarı ile mezun olduktan sonra Bilkent Fizik Bölümü'nde dikkatleri üzerine çekti. Bu bölümden mezun olduktan sonra Hatice'nin 'zor seçimi' geldi çattı. Başarılı öğrenci, ya Türkiye'de kalacak ya da yurt dışında kariyer yapacaktı. Hatice kısa sürede karar verdi. Türkiye, onun geleceği için yeterli değildi. Hatice de ABD'deki Stanford Üniversitesi'ne burslu olarak gitti.

Laboratuvar kuracak

Birçok ünlü bilimadamı, Hatice'nin buluşunu 'olağanüstü' olarak değerlendiriyor ve 'en gelişmiş lazer' sisteminin patentini almak isteyen şirketlerin, yüksek ücretleri (12 ila 15 milyon dolar civarında) Hatice'nin önüne koyacağını söylüyor. Türk olmaktan gurur duyan Hatice, "Türkiye'de lisans eğitimi sırasında sınıftaki tek kız bendim. Ülkemizde bu konuda yetenekli birçok genç var. Ancak Türkiye'de yeteneği somut bir gerçeğe çevirmek neredeyse imkansız. Yakında kendi laboratuvarımı kuracağım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious