Mukteda El Sadr Türkiye'ye getirildi

Mukteda El Sadr Türkiye'ye getirildi.12580
  • Giriş : 30.04.2009 / 21:12:00

Irak'taki direnişin sembol isimlerinden olan Mukteda El-Sadr, bu sabah özel bir uçakla sığındığı İran'dan Türkiye'ye getirildi. Haber Dışişleri'nce de doğrulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mukteda El Sadr'ın örgütü olan mehdi ordusunun resmi internet sitesinde verilen habere göre, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sağladığı bir özel uçak ile Ankara'ya getirilen El Sadr'a Türk istihbarat servisinden bir timin eşlik ettiği öne sürüldü. Mukteda El Sadr'ın Türkiye'ye getirildiği Türk Dışişleri kaynakları tarafından da doğrulandı.

Ortadoğu, bugün Irak'taki en güçlü direniş örgütü olan mehdi ordusunun resmi internet sitesinde yayımlanan bir haberle adeta şok geçirdi. Irak'taki işgal kuvvetlerinin arananlar listesinin üst sıralarında yer alan ve şii direnişin sembol ismi olan Mukteda El Sadr, sığındığı iran'dan türkiye'ye getirildi.

Türk istihbarat görevlileri eşlik etti

El Sadr'ın kaldığı yer sır gibi saklanıyor

Mehdi ordusu lideri muktade Mukteda El Sadr, bir türk özel uçağıyla geldi. İran saatiyle 11.00'de havalanan el sadr'a türk istihbarat görevlileri eşlik etti. Çok gizli gerçekleşen bu operasyon, El Sadr'ın örgütünün resmi internet sitesinde yayımlanınca dünyanın haberi oldu.

Irak'taki El Sadr'a bağlı kaynaklara ve Türk Dışişlerine ulaşan Atv haber olayı doğrulattı. Şu anda mukteda el sadr ankarada. Ancak nerede konuk edildiği sır gibi saklanıyor.

Barış süreci başlıyor mu?

Türk dışişleri yetkililerinin verdikleri bilgilere göre mukteda el sadr ile ırak'taki güvenlik ve istikrar konusu ile ilgili türkiye'nin öncü rol aldığı barış süreci görüşülecek. Bu görüşme ırak'ta Sünniler, Kürtler ve Şiiler arasındaki uzlaşıda Türkiye'nin rol üstlenmesinin bir parçası olarak nitelendiriliyor.

Mukteda El Sadr kimdir?

Peki ırak'ta direnişin durdurulamayan isimlerinden El Sadr kim? Dedesi saddam tarafından idam edilen, babası ise ırak istihbaratı tarafından arabasında öldürülen ve hazreti hüseyin'in soyundan gelen El Sadr, amerikan işgaline karşı en şiddetli direnişi gösteren isimlerin başında geliyor.

El Sadr, ABD'ye karşı sünnilerle işbirliği yapmıştı

El Sadr, 2004 yılında amerikan ordusunun yaptığı büyük felluce operasyonunda sünni araplarla aynı safta yer aldı.

ATV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*