'Mülakatlar 1983 İnanmış Aydının Problemleri'

'Mülakatlar 1983 İnanmış Aydının Problemleri'.21602
  • Giriş : 30.04.2008 / 12:40:00

Bugünkü durumumuzdan, az gelişmişliğimizden memnun değiliz. Bunu değiştirmeye çalışıyoruz ama değiştiremiyoruz. İnanmış aydınların da problemi bu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk kez 1983 yılında basılan “Mülakatlar 1983 İnanmış Aydının Problemleri” isimli kitapta bu soruya yanıt arayan aydınların düşüncelerini içeriyor. Hala en önemli problemimiz olan bu konuda yazılan “Mülakatlar 1983” Kadim Yayınları tarafından 25 yıl aradan sonra tekrar okuyucusuyla buluşturuldu.

 

Gazali’den sonra İslam düşüncesinde bir durgunluk ve içe kapanma çağı yaşanması ve Gazali çapında bir İslam aliminin yetiştirilememesinin nedeni neydi?

 

İlim ve felsefe alanında önemli değişme ve gelişmeler meydana geldi. İslam düşüncesi kendini inkar etmeden batı medeniyeti ile aradaki mesafeyi kapatabilir mi?

 

İslam düşüncesinde tarihi olan ile dini olan birbirine karıştırıldığı için gelişme kaydedilemediği doğru mu? İslam düşüncesi az gelişmiş Müslüman toplumların ilerlemesinde hangi fonksiyonlara sahip olmalıdır?

 

Bu sorular Erol Güngör’e, Cemil Meriç’e, Seyyid Ahmet Arvasi’ye, İsmet Özel’e, Mehmet Aydın’a, Taha Akyol’a, Nevzat Köseoğlu’na, Hayrettin Karaman’a, Süleyman Uludağ’a,   Rasim Özdenören’e ve Hayri Bolay’a soruluyor ve dönemin önde gelen bu isimlerden cevapları alıyor. Her biri kendine has okuyucu kitlesi olan bu düşünürlerin okuyucusu için özel bir yazı stili ile yazılan bu kitap 156 sayfa olarak basıldı.

 

İsteme adresi:

Kadim Yayınları, Büklüm Sokak No:19/2 Kavaklıdere / ANKARA

 

Telefon: 0312 418 54 74

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious