Mültecilerin oturma izin süreleri kısaldı

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Berlin Eyaleti, mültecilere, oturma izni alabilmeleri için tanınan süreyi kısalttığını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting'in, ülkede kalmalarına sınırlı bir süre izin verilen mültecilere, oturma izni alabilmeleri için tanınan süreyi kısalttığı bildirildi.

Alman Birlik 90/Yeşiller Partili Berlin eyalet meclisi üyesi Benedikt Lux, yaptığı yazılı açıklamada, oturma izni alınabilmesi için öngörülen sürenin 1 Ekim 2007 tarihinden 18 Mayıs 2007'ye kısaltıldığını, bunun nedeninin anlaşılmaz olduğunu belirtti.

Yabancılar Dairesine bugüne kadar 2 bin 336 mültecinin başvuruda bulunduğunu belirten Lux, oturma izni alabilme imkanı bulunan ve bundan henüz istifade etmeyen yaklaşık 4 bin mültecinin daha bulunduğunu bildirdi.

Lux, Körting'in bu sayının yaklaşık 2 bin 500 olduğuna inandığını, tahminlerinin doğru olması durumunda bile, bunun sürenin kısaltılması için bir neden olamayacağını savundu.

Alman hükümetinin, sınırlı oturma izniyle ülkede kalmalarına izin verdiği göçmenlere 2009 yılı sonuna kadar iş bulmaları durumunda sürekli oturma izni vermeyi planladığını hatırlatan Lux, ancak bu uygulamanın ne zaman başlayacağının
bilinmediğine ve o zamana kadar oturma izni alamayan mültecilerin sınır dışı edileceklerine dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious