Mum, insanın hayatına son verebilir mi?

Mum, insanın hayatına son verebilir mi?.8758
  • Giriş : 26.12.2008 / 09:33:00

Yaşamımızın pek çok alanında kullandığımız ürünler hayatımıza mal olabilir. Dünyaca ünlü besteci Beethoven'ı da öldüren görünmez zehir...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Egzos gazıyla havaya yayılan kurşunlar.

Mum iplikleri sağlamlığı için kurşunla yapılabilmektedir. Sürekli mum kullananlar kurşun zehirlenmesi riski taşımaktadır.

BEETHOVEN'IN ERKEN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI

Cıva kadar önemli bir diğer ağır metalse kurşundur. Kurşun, mavimsi veya gümüş grisi renginde yumuşak bir metaldir. Kurşun, içme suyu, yiyecek ve havadaki tozlar aracılığı ile insan vücuduna girer ve farklı enzim sistemleri ile etkileşim göstermesi nedeniyle birçok organda birikimi için zemin hazırlar. Kurşun kandaki limitini aşması durumunda hayati bir sağlık tehdidi halini almaktadır.

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, 0.1 ml kan kurşun konsantrasyon limitinin aşılmaması amacı ile; kent havasındaki kurşun konsantrasyonunun 0.5-1 m3 olarak hedeflenmesini önermektedir. Kan kurşun konsantrasyonu limiti aşılması durumunda; duyu ve motor sinir iletişim hızında azalma, beyin hasarları, işitme kaybı ortaya çıkmaktadır. Ünlü besteci Beethoven'ın işitme bozukluğunun ve erken ölüm nedeninin sürekli çevresinde bulundurduğu kalaylanmış kurşun kapları olduğu söylenmektedir.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*