Mumcu, Ahmet Özal'a, 'AKP 10 yıl daha iktidarda' demiş

Mumcu, Ahmet Özal'a, 'AKP 10 yıl daha iktidarda' demiş.13821
  • Giriş : 14.03.2008 / 04:17:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 00:16:03

Ahmet Özal, Mumcu'dan ANAVATAN'ı bırakmasını istediğini belirtti. Bakın başka neler dedi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ahmet Özal, dün İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, ilk kongrede Anavatan Partisi Genel Başkanlığına aday olacağını belirtti.

Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu ile görüştüğünü ve partiyi bırakmasını istediğini ifade eden Özal, "Ancak kendisinin partiyi bırakma niyeti yok. Siyasetin kalmadığını, AK Parti iktidarının 10 sene daha devam edeceğini düşünüyor. Kafasındaki planın Anavatan'ı DP ile birleştirip statükoyu devam ettirmek olduğunu anladım." diye konuştu.

Özal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kadar büyük bir başarısızlığın ardından devam etmek... Siyaseti yıpratan budur. 7 defa gidip 8 defa gelinmez. Hiç kimseye söylemeden önce Mumcu'ya partinin ilk kongresinde genel başkanlığa aday olacağımı söyledim. Daha sonra teşkilatlarla görüşmeye başladım. Onlar da beni aramaya başladılar ve bir anda parti içinde bir kaynama oldu. Şu anda delegelerin yüzde 90'ından fazlası genel başkanlığa adaylığımı koymamı istiyorlar. Dünden beri 60 ilden ve ilçelerden genel başkan olun diye telefon geldi. Biz çalışmalarımıza başladık.''

Babası Turgut Özal sayesinde Başbakanlık Konutu'nu da, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü de gördüğünü, bağımsız milletvekili seçildiğini anlatan Ahmet Özal, ''makam ve mevki hırsı olmadığını'' ifade ederek, ''Türkiye'de benim bunun üzerinde görebileceğim bir makam yok. Eğer ben bugün siyasete girmek istiyorum, sadece ve sadece yapılması gereken çok şey var. Siyasete Türkiye'nin geleceğinden endişem olduğu için giriyorum'' dedi.

''Siyasete ne zaman ayağını atsa bir yerlerden darbeler geldiğini'' öne süren Özal, ''Bunları çözüyoruz, bunları da çözeceğiz. Bu şudur; kim iseniz beni engellemeye, durdurmaya çalışan, beni durduramayacağınızı ve benim bundan vazgeçmeyeceğimi onların iyi anlaması içindir. Mesajdır onlara'' diye konuştu.

-ANAVATAN-DP BİRLEŞMESİ-

ANAVATAN ile DP'nin birleşme çalışmaları içinde olduğunu hatırlatan Ahmet Özal, iki partinin şu anda birleşecek partiler olmadığını, Anavatan Partisi Genel Başkanı olduğu zaman bu birleşmenin mümkün olamayacağını kaydetti.

Yusuf Özal'ın kurduğu partinin başına geçme planı olduğunu anlatan Özal, ''Ama olmadı... Rahmetli Turgut Özal Türkiye'nin çektiği sıkıntıların çözümü olacak ikinci değişim programını hazırlamıştı. Bu programı hayata geçirmeye ömrü vefa etmedi'' diye konuştu.

-HAKKINDAKİ İDDİALAR-

Basın toplantısında ''Arasta Operasyonuna'' da değinen Özal, soruşturmada adı geçen 2 kişiyi tanıdığı için bilgisine başvurulduğunu, bu kişilerin de, kurmak istediği partide kurucu olmak müracaat ettikleri zaman tanıştığını anlattı.

Özal, kentte geçirdiği 2-3 günde Edirne Emniyet Teşkilatı ile gurur duyduğunu ifade ederek, ''Gerçekten son derece modern, kibar ve örnek bir emniyet teşkilatı. Ne olursa olsun insanlara her türlü çamur da atılabilir. Ben Edirne'deki adliyedeki adalet sistemini de gördüm. Türk adaletine gerçekten güvenin, bazen adaletin çarkları ağır çalışır ama muhakkak çalışır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious