Mumcu, CHP'yi neden eleştirdi?

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Erkan Mumcu: CHP böyle bir sistemde kendine şans tanınmadığı için halkın cumhurbaşkanını seçme önerisine karşı çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, parti genel merkezinde, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kamu-Sen genel Başkanı Bircan Akyıldız, TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve Hak-İş'in temsilcilerinden oluşan Türk-AB Karma İstişare Komitesi üyelerini kabul etti.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Mumcu, Anayasa Değişikliği konusunda partisinin desteğinin ''5+5 ve halk seçsin''den ibaret kalmayacağını söyledi. Mumcu konuşmasında sivil toplum kuruluşlarından gelen inisiyatifin, demokrasiyi kurtarma iradesini taşımış olmasının kendisini memnun ettiğini kaydetti.

Kendi görüşleriyle mutabık olduğunu ve ortaya çıkan durumun başından beri izlenmesi gerektiğini söyleyen Mumcu, "Ne iktidar partisi sadece kendi çoğunluğuna güvenerek cumhurbaşkanını seçmek konusunda inatçı bir tutum içerisinde olmalıydı ne de ana muhalefet partisi (o olmaz bu olmaz)dan ibaret işi kilitlemeye götürür tutumunda ısrar etmeliydi. Bunun çözümü ya parlamentoda uzlaşma bulmak ya da bizim ısrarla söylediğimiz gibi uzlaşma yoksa sandığa gitmek, seçimi halka yaptırmaktır. Fransız halkının yapabildiğini Türk halkının da fevkalade yapabildiğini göstermektir. Anayasa Mahkemesinin kararı, Türk hukukuna yeni bir içtihat getirmiştir. 367 kişilik bir çoğunluk bulunamadıkça Meclis, cumhurbaşkanını seçemeyecektir. Bu gerçek karşısında Türkiye'nin, önünde aşikar olan krizi ötelemekten umabileceği hiçbir fayda yoktur. Bu krizi çözecek bir Anayasa Değişikliği Türkiye için artık zaruridir. Bu noktada sivil toplum kuruluşlarının da devreye girmiş olması son derece önemlidir. Geçmişin bütün tartışmalarını bir tarafa bırakmanın ve demokrasi için iş birliği yapmanın zamanıdır. Sayın Gül'ün, cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusundaki görüşlerini de memnuniyetle karşıladığımızı ifade ediyoruz. Anayasa değiştirilmeli ve cumhurbaşkanını halk seçmelidir.'' diye konuştu.

Mumcu, ''Başbakan bu önerileri olumlu karşıladıklarını ancak bunu parti kurulunda değerlendireceklerini ifade etmişlerdir. Bu arada Sayın Gül'ün aynı yöndeki açıklamaları sonuç itibariyle iktidar grubunda bir eğilimin var olduğunu göstermektedir'' dedi.

Dolayısıyla turlara ilişkin krizin bitmiş olduğunu rahatlıkla söyleyebileceklerini kaydeden Mumcu, "Gruplar böyle bir gündemle mutabık kalırlarsa yeni bir gündem oluşturacaklardır. Bu gündem doğrultusunda Türkiye hem cumhurbaşkanlığı seçimini halka yaptıracak değişikliği gerçekleştirecek, hem de erken seçim konusunda kararını
vermiş olacaktır'' şeklinde konuştu.

Mumcu, "CHP böyle bir sistemde kendine şans tanınmadığı için halkın cumhurbaşkanını seçme önerisine karşı çıkıyor' dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise, istişare konseyi olarak mutabakata vardıkları konuları Mumcu ile paylaştıklarını kaydetti. Bayraktar, ''Anayasa Mahkemesinin bu kararından sonra Meclis'in cumhurbaşkanını seçme iradesi kalmamıştır'' dedi. Bayraktar, iktidar partisi ve muhalefet partilerinin iş birliğiyle Anayasa Değişikliği yapılarak cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini gerektiğini söyledi. Bayraktar, ayrıca bir seçim takvimi belirlenerek Türkiye'nin erken seçime götürülmesi gerektiğini kaydetti. Bu krizi demokrasi ile siyasi partiler ile aşılması gerektiğini söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da aynı soru üzerine bundan sonra her cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kriz yaşanabileceğini, cumhurbaşkanını halkın seçmesi kadar doğal bir şey olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious