Mumcu, Cumhurbaşkanlığı seçimi için neler dedi?

Mumcu, Cumhurbaşkanlığı seçimi için neler dedi? .7961
  • Giriş : 11.07.2007 / 14:55:00

Uzun bir süre ortalıkta gözükmeyen Erkan Mumcu yeniden sahnelerde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, halkın seçimi dışında, seçilecek kişi kim olursa olsun bunun adının, ''uzlaşma değil paylaşma'' olacağını savunarak, ''Geldiğimiz noktada mutlak yapılması gereken, referandumu öne almak ve mutlaka cumhurbaşkanını halka seçtirmektir'' dedi. Mumcu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, devlet otoritesiyle idare edilen bir millet olmaktan çıkıp milli irade ile yönetilen bir devlet olmak zorunda olduğunu ve bu nedenle Cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini kaydetti.

Meselenin, kimin seçeceğinden ibaret değil, devlet otoritesini millet iradesine dayandırmak olduğunu ifade eden Mumcu, ''Bu kördüğümü çözmenin, siyasal sistem ile toplumsal yaşam arasında bir örtüşme ve iç içe geçmeyi sağlayabilmenin, yani demokratik bir devlet ve toplumsal hayatı kurabilmenin yegane yolu, Cumhurbaşkanını halkın seçmesidir'' dedi.

Mumcu, şunları kaydetti: ''Ne yazık ki, TBMM'nin Anayasa Değişikliği ile bu yönde ortaya koyduğu irade, göstermelik bir uzlaşma tavrıyla çöpe atılmakta, millet iradesi göz ardı edilmektedir.

Tartışma yeniden 'kim Cumhurbaşkanı olacak' tartışmasına dönüşmüştür. İktidar partisinin sözüm ona uzlaşma arayan tavrı, Türkiye için bir çözüm arayışı değil, Erdoğan ve çevresinin fırsat arayışını temsil etmektedir. Erdoğan'ın kendisine oy veren milyonların talep ve duyarlılıklarına karşı samimi olmasını beklemek, demokrasi adına hepimizin hakkıdır. Fırsattan ganimet çıkarmaya dönük bu anlayışın, Türkiye'nin başına belalar açacağı ve önümüzdeki fırsatları yok edeceği ortadadır.

Önümüzdeki fırsat, Cumhurbaşkanını halkın seçmesi fırsatıdır. Bu fırsat, devlet iktidarını demokratik iktidara dönüştürme fırsatıdır. Halkın seçimi dışında, seçilecek kişi kim olursa olsun, bunun adı uzlaşma değil paylaşma olacaktır. Geldiğimiz noktada mutlak yapılması gereken, referandumu öne almak ve mutlaka Cumhurbaşkanını halka seçtirmektir. Türkiye'yi ucuz iktidar pazarlıkları ile bu fırsattan uzaklaştıranlar, tarihin ve milletin vicdanında mahkum olacaklardır. Millete, kendi Cumhurbaşkanını kendisinin seçmesini çok görmeyiniz. Millete giderek rahatlıkla çözülecek bir problemi, kendi aranızda pazarlık konusu yapmayınız. Milletin tartışılmaz vicdanına ve iradesine güveniniz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious