Mumcu, hükümeti 'beceriksizlikle' suçladı

  • Giriş : 28.03.2006 / 00:00:00

Erkan Mumcu, Merkez Bankası Başkanı atamasında hükümeti 'beceriksizlikle' suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin Merkez Bankası Başkanı'nın atanması sırasında ülkeyi bir belirsizliğe sürüklediğini belirterek, "Merkez Bankası Başkanı'nın emekli olacağı aylar öncesinden belliyken, kendi atamasını hazırlamamış olan hükümetin şimdi muhalefet veya medyayı suçlamasındaki mantığı kabul etmek mümkün değil. Tam bir beceriksizlik örneği. Bedelini Türk ekonomisi ve Türk Milleti en ağır şekilde ödüyor. Yanlış oluyor. Bunu yetersizlik dışında en ile açıklarsınız, ben başka birşeyle açıklayamıyorum" dedi.
Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, İstanbul Üniversitesi İktisat Kulübü'nün Topkapı Eresin Oteli'nde düzenlediği ''Ekonomi Zirvesi 2006'' konulu paneline konuşmacı olarak katıldı.

Ekonominin politik bir bilim olduğunu belirten Erkan Mumcu, ekonominin insansız bir bilim ve toplumsuz bir tasarım olmadığını söyledi. İnsanın ve toplumun olmadığı, ulusal çıkarların olmadığı ve sürdürülebilirlik kavramının olmadığı yerde gerçek bir ekonomiden söz edilemeyeceğini ifade eden Mumcu, ancak bir oyundan bahsedilebileceğini söyledi. İktisat konusunda birşey bildiğini ve bu bilgidiği şeyi bağırarak söylemek istediğini belirten Mumcu, son zamanlarda 'makro ekonomi iyiye gidiyor, ama henüz iyi gelişmeler mikro ekonomiye yansımadı' yalanının halka yutturulmak istendiğini iddia etti. Söylenilenin yalandan ibaret olduğunu belirten Mumcu şöyle konuştu; "Yalanın, saçmalığın bu kadar hayasızcası söylenmemiştir. Ekonomini makrosu mikrosu olmaz. Ekonomi bir bütündür. Ekonominin makro düzeydeki göstergelerinden ve mikro düzeydeki göstergelerinden söz edebiliriz. Ama makro ekonomi ve mikro ekonomi diye iki ayrı evrenden söz etmemiz mümkün değildir." dedi.

Her ülkenin aydını kendi ulusuna karşı ahlaklı bir duruş göstermekle sorumlu olduğunu ifade eden Mumcu, "Milyonlarca insanın açlık ve yoksulluk sınırının altına sürüklendiği bir konjönktürde, ülkede işlerin iyiye gidiyor olduğunu göstermek mesleğe ve bilime ihanetten başka birşey değildir. İşler iyiye gidiyor yalanını bütün zihinleri teslim alacak bir beyin yıkama politikası biçiminde uygulayanların, şimdilik işlerine gelen şey kısa süre sonra sürdürülemezlik sınavı karşısında çakacaktır. Ancak kahredici şey, bunun bedeli en yoksullardan başlıyarak topluma ağır şekilde ödetileceği gerçeğidir." dedi.

Erkan Mumcu, ülkenin içine düştüğü ekonomik krizlerden kurtulmasınında 7-8 yıllık devam edecek bir büyüme bağlı olduğunu aktardı. Mumcu, "Bunu yegane yolu 7-8 yıl aralıksız ve istikrarlı büyümeyi gerçekleştirebilmesidir. Ve bu sürdürülebilir büyümeyi mümkün kılacak yapısal reformları gerçekleştirebilmesidir. Sıcak parayla ağzına emzik verilen ekonominin içine girdiği sömürgeleşme yolundan çıkabilmesi bir ekonomi dehası olmayı değil, gerçekci ve ahlaklı politikacı olmayı gerektiriyor." şeklinde konuştu.


"MERKEZ BANKASI BAŞKANI ATAMASINDA HÜKEMET BECERİKSİZ"


Erkan Mumcu, Merkez Bankası Başkanlığı ile ilgili yöneltilen soruya, hükümetin bu konusundaki eleştirilerini anlayamadığını kaydetti. Mumcu, ''Merkez Bankası Başkanı'nın emekli olacağı aylar öncesinden belliyken, kendi atamasını hazırlamamış olan hükümetin şimdi muhalefet veya medyayı suçlamasındaki mantığı kabul etmek mümkün değil. Tam bir beceriksizlik örneği. Ortada ne yapacağı belirsiz, bu belirsizliğin yaratacağı risk algılamasının Türkiye'ye maliyeti karşısında olumsuz bir politika popülizmi var. Bunu kabul etmek mümkün değil. Hükümet, hala bir Merkez Bankası Başkanı atayabilecek iradeyi, dirayeti gösteremiyor. Söyleyebilecek hiçbir şey yok'' dedi.

''Bir politikanın yanlışı medyada araması neyin işareti?" sorusu yöneltilen Erkan Mumcu, "Üçüncü mektubu yazmaya başladığının işareti. Politikacılar hakkında üç mektup hikayesi vardır. İktidarını evreden politikacı iktidarı devralan politikacıya bir usul öğretmiş. Üç zarf bırakır. Zarfların bir tanesinde muhalefeti kötüle diye yazıyor. Bu işe yaramazsa etrafını kötüle. Bu da işe yaramazsa üçüncüsünü açıyorsun. O mektupta da şöyle yazıyor; 'Üç zarf da sen hazırla'. Şimdi hükümet üçüncü zarfa doğru hızla ilerliyor. Allah yolunu açık etsin ama olan millete oluyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious