Mumcu: '28 Şubat' bir provokasyondu

Mumcu: '28 Şubat' bir provokasyondu.26710
  • Giriş : 25.10.2008 / 21:24:00

Erkan Mumcu: Türkiye'de sağı 28 Şubat süreci bitirmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kongrede genel başkan adayı olmayan ve aktif siyasetten çekilen Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partililere, ''Bugün aranızdan ayrılmıyorum. Görevi başka arkadaşlara devretmek üzere aranıza yeniden katılıyorum'' diye seslendi.

Anavatan Partisi'nin Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda düzenlenen 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde ilk olarak faaliyet ve hesap raporu ibra edildi.

Daha sonra kürsüye gelen Mumcu, 22 Temmuz seçimlerine girilmemesiyle partide oluşan yaraların sarılması sorumluluğunu birinin üstlenmesi gerektiğini söyledi.

''Bu, benim ilk kez koltuğu bırakışım değil'' diyen Mumcu, birçok kez herkesin can attığı makamlardan, mevkilerden gözünü kırpmadan çekildiğini ifade ederek buna ilişkin örnekler verdi.

Türkiye'nin zihniyetiyle, kültürüyle ikiye ayrıldığını, kutuplaştığını savunan Erkan Mumcu, Türkiye ve içinde bulunduğu bölgeye dair çıkarları olanların Türkiye'nin içine kapanmış bir ülke olmasını istediklerini dile getirdi.

Türkiye'nin sistemli biçimde ''laik-dindar'' ayrımına itildiği görüşünü dile getiren Mumcu, bugün bu durumun gerçekleştiğini ileri sürdü. Mumcu, ''Türk sağını, merkezi bitiren 28 Şubat denen provokasyondur'' dedi.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile ilgili anayasa değişikliğine verdikleri desteği anlatan Mumcu, bunun Türkiye'nin çok partili hayata geçmesinin ardından ön önemli adım olduğunu kaydetti.

-''KİMSEDEN EMİR ALMADIM, KİMSEYİ KIRMADIM''-

Kendisi için ''367'ye alet oldu'' denildiğini anlatan Mumcu, ''Milletim basiretli davranmayı ve basiretli davrananın hakkını teslim etmeliydi. Milletin hayrına yapılacak ne varsa yaptım, kimseden emir almadım, kimseyi kırmadım'' dedi.

Söylediklerinin çarpıtıldığını ve yaşananları yazacağını ifade eden Mumcu, çizilen imajla kendisinin aynı olmadığını söyledi. Milletin genlerine işlemiş bir bağlanma kültürü olduğunu ve milletin bundan kurtulamadığını, ancak bunun mutlaka değişeceğini belirten Mumcu, ''Milletle inatlaşamazdık. Benim kenarda oturmam bir zaruretti. Ancak ben Anavatan Partisinden ayrılmıyorum. Ben siyasetten, sorumluluktan değil, hiçbir mevki, makama sahip olmadan siyasetin hasının nasıl yapılacağını göstermek istiyorum'' diye konuştu.

Mumcu, konuşmasında genel merkez binası yerine, kira geliri karşılığı yeni bir bina yapılması için oluşturdukları proje hakkında da bilgi verdi. Mumcu, bu projeyle partinin kimseye muhtaç olmadan kendi özgür seçimlerini yapabilmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Bu konuda da bazı söylentilerin çıkarıldığını kaydeden Mumcu, ''Bunlar ayıptır. Ben o kadar mevki, makamda bulundum. Benim hakkımda kimse ortaya çıkıp da tekbir, söz söyleyemez'' şeklinde konuştu.

Mumcu, konuşmasını sürdürürken genel başkan adayı Ahmet Özal, beraberinde partililerle salona girdi. Bu sırada oluşan gürültü üzerine Mumcu, ''Bana yapılan nezaketsizliği ben başkasına yapmadım'' dedi.

Mumcu'nun bu sözleri üzerine salondan alkış sesleri yükselince Mumcu, ''Bu alkışı kendilerine sanabilirler. Şimdi küçük bir sessizlik, sonra alkış'' karşılığını verdi. Salondan tekrar alkış sesleri yükselince de Mumcu, ''Demek ki herkes haddini bilecek'' diye konuştu.

Mumcu, her zaman partinin yanında olacağını belirterek, sözlerini ''Kısmet bu kadarmış. Hakkınızı helal edin'' diyerek bitirdi.

Mumcu, konuşmasını bitirdikten sonra bir süre omuzlara alındı. Erkan Mumcu, daha sonra salondan ayrıldı.

Mumcu'nun konuşmasının ardından, genel başkan adaylarının konuşmasına geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*