Mumcu: Ayrımcılık suçtur

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Erkan Mumcu: Ayrımcılık suçtur, bunun affı yoktur

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, kimsenin bundan sonra hakkını Londra’da, Bürüksel’de, Amerika’da aramayacağını, hak ve hukukun burada olacağını belirterek, “Ayrımcılık toplumun birliğine karşı işlenmiş bir suçtur. Toplumun huzuruna, insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlık onuruna karşı işlenen bir suçun affı olmayacaktır. Ayrımcıları, kayrımcıları, imtiyazcıları, vatandaşı yok sayanları, görmezden gelenleri affetmeyeceğiz” dedi.

Anavatan Genel Başkanı Mumcu, Partisinin Diyarbakır il kongresine katıldı. Mumcu, bir düğün salonunda toplanan kongrede yaptığı konuşmada, siyasi tercihlerde ayrımcılık yapılmayacağını, ayrımcılık yapanların hapsi boylayacağını söyledi. Ayrımcılığın, toplumun birliğine karşı toplumun huzuruna, insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suç olduğunu vurgulayan Mumcu. “İnsanlık onuruna karşı işlenen bir suçun affı olmayacaktır. Ayrımcıları, kayrımcıları, imtiyazcıları, vatandaşı yok sayanları, görmezden gelenleri affetmeyeceğiz” dedi. Erken Mumcu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘KÜRTLER KARDEŞİMİZ’

Türkiye’de yaşayan Kürtleri kendimizden ayrı görmüyoruz. Onlar bizim kardeşimiz. Onları terörün sorumlusuymuş gibi gören anlayışa lanet olsun. Onlar o törürün sorumlusu değil, mağdurlarıdır. En çok acıyı onlar çekiyor. Onlar evlatlarını yitiriyor, Onlar hizmetten mahrum kalıyor, onlar can tehlikesi altında yaşıyor. Onlar bir suçluşmuş gibi suçlayıcı bakışlara mahatap oluyor. Dolayısıyla onları kucaklamamız gerekiyor. Biz bir milletimiz, canı canına, kanı kanına karışmış bir milletiz. Dünya alem duysun Türkü, Kürdü, Arabı, Sünnisi, Şiisiyle birbirine düşürenlerin amacı bin yıldır kazanamadıkları bir savaşı ancak müslümanları birbirine düşürerek kazanmaktır. Ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Teslim olmayacağız. Hilalin coğrafyasını onlara teslim etmeyeceğiz.”

‘HİLAL'İN OLDUĞU YER VATANIMIZ’

Hilal’ın olduğu her yerin kendi vatanları olduğunu kaydeden Erkan Mumcu, “Irak, Suriye, Türkiye, Balkanlar, Kafkasya bizim vatanımız. Onun için İstanbul Diyarbakır demektir. Musul Diyarbakır demektir. Kerkük İstanbul demektir. Bakü üsküp demektir. Herkes bunu böyle bilecek. Bu on bin yıldır böyle olmuştur” diye konuştu. İnsanların kimliklerinin ifadesinin yasaklandığı kötü bir dönemde, ne yazık ki Türkiye’nin kaosa sürüklendiğini kaydeden Erkan Mumcu, “İnsanlara Müslüman olarak kendi dinsel kimliklerini ifade etme imkanı vermezseniz İslamcı oluyorlar. İnsanlar olağan şekilde yaşayamayınca bu onu fanatizme itiyor. Yani İnsanlara Kürt'üm deme fırsatı vermezsen Kürtçü oluyorlar” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI, DEVLET KUŞU’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, 73 milyon kişinin nefeslerini tuturak bir kişinin iki dudağı arasında çıkacak lafı beklediğini belirterek, “Devlet kuşu acaba kime konacak. Yahu bu masalda olur. Gerçek hayatta böyle bir şey olmaz. Padişahlıkta bile böyle bir şey olmuyordu. Bunun neresi demokrasi. İki senedir bağırıyorum. Bu sandığı milletin önüne bırakın Millet kendi vicdanına en uygun olanı seçsin ve arkasında yürüsün” dedi.

‘Başbakan Mumcu’, ‘Sen bizim herşeyimizsin’ sloganların arasında konuşmasını tamamlayan Erkan Mumcu, Batman il kongresine gitmek üzere Diyarbakır’dan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious