Mumcu: Bırakın cumhuru halk seçsin

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ''İktidara ve CHP'ye sesleniyoruz; Cumhurbaşkanını bırakın halkın iradesi seçsin. Milletin iradesinden korkmayın'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mumcu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve Türk siyasetinin, erken bir genel seçimden önce Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tartışması, konuşması gerektiğini belirtti. ''Mesele, Cumhurbaşkanı'nın kim olacağı meselesi değil, sistemin bizzat kendisidir'' diyen Mumcu, ''Mevcut sistem Türkiye'yi taşımaktan, Türkiye'yi rahatlatmaktan, Türkiye'nin önünü açmaktan uzak bir sistemdir'' görüşünü dile getirdi.

Türkiye'nin, erken seçim tartışmaları ile vakit kaybedeceğine, sisteminin aksak yönlerini gözden geçirmesi gerektiğini, aksi takdirde bu türden tartışmalarla vakit ve enerji kaybedileceğini belirten Mumcu, şöyle devam etti: ''Cumhurbaşkanını doğrudan doğruya cumhurun kendisi, yani halk seçmelidir. Cumhurbaşkanlığı seçimi iki turlu olmalı, ikinci turda yüzde 50'yi geçen kişi Cumhurbaşkanı seçilmelidir. Sistemi rahatlatmanın ve halkı bütünleştirmenin yolu budur. Fakat Türkiye'nin çehresini değiştirecek böyle bir sistem değişikliğini ne iktidar ne de CHP istemektedir. Çünkü onlar için halk iradesinin hiçbir anlamı yoktur. Milletin gözü önünde yürütülen bu kavganın hiçbir yerinde milletin kendisi yoktur. Bütün kavga 'gücü elde etme, gücü çıkarları için kullanma, güç yoluyla tahakküm kurma' kavgasıdır. İktidar Partisi elindeki iktidar gücünü sömürmenin, CHP ise 'halk vermese de bir şekilde gücü elde etmenin' peşindedir. Arada ezilen, örselenen ve geleceği elinden alınan ise koskoca bir Türkiye'dir.''

Mumcu, iktidara ve CHP'ye de ''Cumhurbaşkanını bırakın halkın iradesi seçsin. Milletin iradesinden korkmayın. Millete efendilik taslamayın, hizmet edin. Kendinize yol açmak için değil, milletin yolunu açmak için çalışın'' diye seslendiklerini belirtti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious