Mumcu: Bürokratik devletler sallanır

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Mumcu: "Bürokratik devletler sallanır, çözüm demokrasi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mumcu, Türkiye'nin, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana en büyük tehlikelerle yüz yüze olduğunu öne sürdü.

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Genel Başkanı Erkan Mumcu, ''Bu tehlike bütünlüğünü muhafaza tehlikesidir'' dedi.

Mumcu, Aydın ve İzmir'de parti örgütlerinin kongrelerine katılmak üzere geldiği Adnan Menderes Havalimanı'nda, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, dün İstanbul'da Harp Akademileri Komutanlığında verdiği konferansa ilişkin yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanlığı makamının bir taraftan devletin ilkelerine, diğer taraftan da toplumun değerlerine duyarlılığı gerektiren bir makam olduğunu belirtti.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanının bu tür törenlerde bunlara vurgu yapmasının doğal olduğunu, yapması da gerektiğini ifade eden Erkan Mumcu, şunları kaydetti:

''Yalnız bir şeyin altını özellikle ben de çizmek istiyorum. Bunu ülkeye, topluma tedirginlik, kaygı yüklemek için de söylemiyorum. Ancak, Türkiye, bence de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşundan bu yana en büyük tehlikelerle yüz yüzedir. Bu tehlike, bütünlüğünü muhafaza tehlikesidir, bu tehlike bağımsızlığını yitirme tehlikesidir. Türkiye, bağımsızlığının güvencesi olarak bir milli iktisat politikası izlerken, giderek iktisaden bağımlı, siyaseten bağımlı bir ülke haline gelmektedir. Daha da önemlisi, bu bağımlılığın yarattığı bir tehlike olarak da Türkiye bütünlüğünü muhafaza etmekte zorlanan bir ülke haline gelmiştir. Buna dikkatli ve duyarlı olunması gerekir.''

-CUMHURBAŞKANI SEZER'İN SİYASAL REJİM DEĞERLENDİRMESİ-

Mumcu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ''siyasal rejimin tehdit altında olduğu'' yönündeki değerlendirmesine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, önceliğinin Türkiye'nin bütünlüğü ve bağımsızlığı olmasına karşın, Cumhurbaşkanının bu duyarlılığı bir takım veriler üzerine gösterdiğinin şüphe götürmez olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte Türkiye'deki siyasal rejimin zaten hiçbir zaman sağlam bir yapıya sahip olmadığını dile getiren Erkan Mumcu, şöyle devam etti:

''Ben Türkiye'deki siyasal rejimin zaten sağlam ayaklar üzerinde kurulu bir rejim olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. Bu rejimi, sağlam ayaklar üzerinde kurulu, dimdik ayakta duran, sağlam bir yapı haline getirmek istiyorsak, demokratikleştireceğiz. Bürokratik devletler sallanırlar, demokratik devletlere bir şey olmaz.''

-ERDOĞAN'IN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMASI-

Erkan Mumcu, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, bir cumhurbaşkanlığı seçmeni ve vatandaş olarak Cumhurbaşkanı olarak görmek ister misiniz? Adaylığını nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Ben kendi adıma konuşan bir adam değilim. Millet adına konuşurum. Bulunduğum makam da millet adına konuşmayı zorunlu kılacak bir makamdır. Kendisi adaylığını açıklamamışken, ben niye kendisinin adaylığı hakkında fikir yürüteyim. Ama, herkes biliyor ki benim kendisinin yönetim tarzına itimadım yoktur. Kendinin yönetim tarzına itimadım olsaydı, kendisiyle birlikte yola devam ediyor olurdum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious