Mumcu: Cumhurbaşkanını halk seçmeli

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Mumcu, cumhurbaşkanının halkın rızasıyla seçilmesi gerektiğini, hükümetin Anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olmasına karşın bundan kaçtığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin Hatay İl Kongresi’ne katılmak üzere Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Züheyir Amber, Gaziantep Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Ömer Abbuşoğlu, Genel Sekreter ve Mardin Milletvekili Muharrem Doğan, Mersin Milletvekili Hüseyin Güler ile birlikte Antakya’ya gelen Erkan Mumcu, geceyi geçirdiği Büyük Antakya Otel’de basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorusu üzerine cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendiren Mumcu şöyle konuştu:

“Hükümet, bugün parlamentoda Anayasa Değişikliği yapacak çoğunluğa sahip olmasına rağmen bundan kaçıyor. Bugünkü AKP’nin tercihi, bugüne kadar başkalarının kullandığı otoriteyi artık biz kullanalım tercihidir . Bu adil, demokratik bir tercih değildir. Bu Türkiye’ye hayır getirecek bir yaklaşım değildir. Yapılması gereken şey, hakikaten demokratik idareyi temsil edecek bir seçim sistemini Türkiye kazandırmaktır. Cumhurbaşkanı’nı halka seçtirmektir. Benim ölçülerimde Cumhurbaşkanı halkın rızasını kazanmış kişi olmalıdır. Bunun da yolu sandıktan çıkmaktır. Dünyanın bir çok ülkesinde cumhurbaşkanını halk seçer, bizde de böyle olmalıdır.”

Mumcu, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını sadece halkın yüzde 22’sinin istediğini, kalan yüzde 78’nin desteklemediği hiç kimsenin cumhurbaşkanlığına aday olamayacağını, kimsenin huzuru bozmaya hakkı olmadığını söyledi.

‘HÜKÜMET TEFECİ BATAĞINA DÜŞMÜŞ’

Erkan Mumcu, 5 yılda uygulanan para ve faiz politikaları nedeniyle 300 milyar doların yabancı fonlara aktarıldığını, Türkiye’nin cumhuriyet tarihinin hiçbir dönemde bu kadar dışa bağımlı ve borçlu olmadığını da savundu. Hükümetin tefeci batağına düşmüş tüccar görümünde olduğunu öne süren Mumcu, gelir adaleti ve sosyal yapının bozulduğunu, 2002’den önce 1 milyon insan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım aldığını, bugün bu rakamın 4 milyona yükseldiğini kaydetti.

Mumcu, anket sonuçlarını da değerlendirirken, “Onlar parasıyla seçim anketi yaptırıyorlar, bizim anket yaptıracak paramız yok. En iyi anket halkın kendi anketidir” dedi. Toplantının ardından yürüyerek Habibi Neccar Camii’ne giden Mumcu, Cuma namazını kıldıktan sonra yine yürüyerek İpek Düğün Salonu’nda yapılan partisinin il kongresine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious