Mumcu: Demokrasiye müdahale

Mumcu: Demokrasiye müdahale.11782
  • Giriş : 15.03.2008 / 14:31:00

Mumcu: ''Kapatmalardan, harici müdahaleden medet umanlar, buna çeki düzen veriyoruz diyenler 50 senedir müdahalenin neye yaradığını görmediyse biz daha ne söyleyelim?''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili, ''Yasaklamalardan, kapatmalardan, harici müdahaleden medet umanlar, müdahale ediyoruz, buna çeki düzen veriyoruz diyenler 50 senedir müdahalenin neye yaradığını görmediyse biz daha ne söyleyelim?'' dedi.

ANAVATAN Genişletilmiş İstişare Kurulu Toplantısı'nın açılışında konuşan Mumcu, Türk siyaset tarihinin ''yasaklamalar ve müdahaleler tarihi'' olduğunu söyledi.

ANAVATAN olarak görüşlerini desteklemeseler bile her zaman doğru, demokrasi için uygun olanın yanında durduklarını ifade eden Mumcu, ''AKP'yi kapatma ve siyasetten yasaklama, nereden bakılırsa bakılsın demokrasiye müdahaledir'' diye konuştu.

Türk siyasetinde 1946'dan beri sürekli aynı şeylerin yaşandığından yasaklama ve müdahalelerin sonuç vermediğinin artık görülmesi gerektiği yönündeki görüşünü dile getiren Erkan Mumcu, 2007 seçimlerinin ''mağduriyet psikolojisi'' altında yapıldığını ve sonucunun da görüldüğünü belirtti.

-''AKP'YE HAYAT ÖPÜCÜĞÜ OLMUŞTUR''-

''Yasaklamalardan, kapatmalardan, harici müdahaleden medet umanlar, müdahale ediyoruz, buna çeki düzen veriyoruz diyenler, 50 senedir müdahalenin neye yaradığını görmediyse biz daha ne söyleyelim?'' diyen Mumcu, dün milletin hakkını aradığı bir ortamda ''bu müdahalenin'' ortaya çıktığını söyledi.

Böylece ''solunum yetersizliği'' çeken AK Parti'nin adeta ''oksijen çadırına'' alındığını savunan Mumcu, ''Bu müdahaleler, AKP'ye hayat öpücüğü olmuştur'' diye konuştu.

Konuşmasında, seçim öncesinde yaşanan ANAVATAN-DP arasındaki bütünleşme çalışmalarına da değinen Mumcu, bu süreçte ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, bir kusurlarının da bulunmadığını düşündüklerini söyledi. Dürüst ve onurlu davrandıklarını, ancak bazı suçlamaların yöneltildiğini ifade eden Mumcu, ''Kusurumuz ne? Neyi yapmadık? Bir Allah'ın kulu desin ki şunu yaptın? Kimin sözü varsa, adam gibi, erkek gibi çıksın söylesin'' çağrısında bulundu.

-''BU NASIL BİR CÜRETTİR?''

Dağlıca karakolu baskınından sonra görüşlerini dile getiren bir mektup hazırladığını, bu görüşlerinin doğruluğunun sonraki süreçte ortaya çıktığını ifade eden Mumcu, ''Türkiye'yi ayağa kaldırdılar, sanki terör bitiyor, bütün dertlerimiz bitiyor, hatta Türkiye adeta sınırlarını genişletiyormuş havasını vererek, sonrada büyük bir moral bozukluğuyla Türkiye yerine oturmak zorunda kaldı. Bu moral bozukluğunun, bu özgüven kaybının hesabını kim verecek?'' diye sordu. Mumcu, şöyle devam etti:

''Genelkurmay Başkanı, başka işi gücü kalmamış, siyasetçilerle polemiğe giriyor. Hangi medeni, demokratik ülkede Genelkurmay Başkanı siyasetçiyle polemiğe girme hakkına sahiptir? Bu nasıl bir garabettir, eğer iktidara söz söylüyorsa ayağa kalkan birileri vardır. Onlar AKP iktidarıyla gönülden mutabık oldukları için değil, AKP iktidarı üzerinden başka emellerini gerçekleştireceklerini bildikleri için AKP'ye destek veren gayrı milli çevreler. Esas dertleri, bağımsız, milli Türk devleti fikriyle kavga etmek olan bazı çevreler bu gibi durumlarda AKP'ye destek verirken, Genelkurmay Başkanı'nın muhalefet partileriyle sataşması karşısında sessiz kalıyor. Nerede sizin demokrasi anlayışınız?

Altını çize çize söylüyorum bu nasıl bir cürettir? Böyle bir polemiğe nasıl girişilebilir? Kendi işine bak. İkide bir hiçbir sonuç getirmeyecek biçimde ortaya koyduğunuz bu konuların bedelini çok ağır ödüyoruz. Onun için oturun oturduğunuz yerde... Allah aşkına milletin elini tutmayın, milletin işine de karışmayın. Daha nasıl söyleyeyim? Yeri gelmişken soracağım, o gece yarısı muhtırası, Allah aşkına hangi akıl danenin fikriydi? Bunun AKP'nin ekmeğine hem tereyağı, hem bal sürmek anlamına geleceğini anlamak için dahi olmaya gerek yok ki, biraz önce de söyledim, 1946'dan beri 30 defa aynı şey olmuş. Bir susun kardeşim, bir susun. İşinize bakın, işinizi yapın. Daha nasıl söyleyeyim? Ne oldu? Sonucu ne oldu?''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da eleştiri yönelten Mumcu, ''Arada bir dozu ayarlanmış ölçülerde var mı bana yan bakan pozu gösteren başbakan, birdenbire Genelkurmay Başkanı ile kanka pozunda 'ben de siyaset elbisemi çıkarırım' diyor. Başbakan'ın söylemesi gereken söz şudur, muhalefetin muhatabı benim, sen sus'' dedi.

Halka kömür dağıtılmasının da yanlış olduğunu, asıl gelirin adil bölüştürülmesi gerektiğini belirten Mumcu, ''Milletimize sesleniyorum, tahammül ve sabrınızı anlıyorum ama onurunuza, izzetinize sahip çıkın. Bu kadar hor ve hakir görülmeye müsaade etmeyin'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious