Mumcu: Derin devlet filan yok

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Türkiye'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tanımladığı manada derin bir devletin olmadığını çok iyi bildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partisinin grup toplantısında konuşan Mumcu, bugün gazetelerde AK Parti hükümetleri döneminde faize 184 milyar dolar gittiğine dair haberlerin bulunduğunu hatırlattı. Bu parayla işsizliğin çözüleceğini vurgulan Mumcu, "Bu para nereye gidiyor? Türkiye'yi bir borçlanma tuzağı içinde köleleştiren sisteme gidiyor, bu hükümet sistemin işbirlikçisi" diye konuştu.

Başbakan'ın iktidarının 5. yılında "derin devlet var" dediğini anımsatan Mumcu, "Ne yapalım şimdi. Bize düşen bir şey varsa söyle yapalım" diye sordu.

'Derin devlet' denilip, devletin manevi şahsiyetinin rencide edildiğini kaydeden Mumcu, Başbakanın 'Devlet içinde devlet gücünü kullanan bazı çeteler var' dese anlayacağını söyledi.

"Derin devletle baş etmek mi istiyorsunuz?"diye soran Mumcu, şunları kaydetti:

"Var olan şey, olsa olsa devlet gücünü kendi kişisel ve ideolojik amaçlarına tahsis etmiş bir takım küçük şebekelerin olmasıdır. Bunlarla baş etmek de bir iradeye sahip demokratik güçle pekala üstesinden gelir. Yapmak istersen yaparsın. Ama değil, bu hadisede çuvalladılar. Sadece güvenlik değil, her şeyde çuvalladılar. Karanlıkta görünmez düşman icat etmeyi seviyorlar. Siyasi popülizmin bu kadar bayağısına bu kadar rastlanmamıştı. Ne yapacaksınız? Cumhurbaşkanı olarak çözeceksiniz. Topluma verilmeye çalışan mesaj bu. Ben buradan millete ilan ediyorum ki bu yalandır."

Toplum arasına sokulan güvensizlik tohumunun bedelinin ağır ödetildiğini savunan Mumcu, insanların din, cumhuriyetin değerleri, kültürleri, soyları üzerinden param parça edilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürüleceğine ilişkin istihbarat bilgilerinin, Emniyetin tüm birimlerinin 11 ay önce resmi yazıyla uyarıldığını belirten Mumcu, "Böyle bir teşebbüsün, sadece o şahsın kendisine değil, ülkenin menfaatine, milletin huzuruna, işine, aşına darbe vuracağını göremediniz mi?" diye sordu.

Mumcu, "Yazılmış uydurma tehdit mektuplarıyla eş, dost, hısım, akraba herkese koruma veriyor da gerçekten sansasyonel bir tehdide maruz, korunmaya en fazla muhtaç insanlara koruma vermiyorsanız, bunun hesabını vereceksiniz" dedi.

"Bu akılsız, ikiyüzlü siyasetçiler yüzünden ülkenin yeniden toplumsal cinnete sürüklenmesi an meselesi" diyen Mumcu, "Herkes bir yerden faydalanmaya, yararlanmaya çalışıyor. Ayıptır. Bir insanın cesedi üzerinden siyasi bir fayda çıkarmayın artık. Biraz haysiyetli olmak lazım" diye konuştu.

Mumcu, partisinin haftalık Grup toplantısında, başka partilerden istifa ederek ANAVATAN'a üye olanlar adına temsilen 3 kişiye rozetlerini taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious