Mumcu eleştirdi de eleştirdi

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Hükümeti eleştiren ANAVATAN Genel Başkanı Mumcu, dağdakilere “düz ovada siyaset” önerisinde bulunan DYP lideri Ağar'a da “Gördün mü sonucunu” diye seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dış politik gelişmeler nedeniyle hükümeti eleştiren Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, YİMPAŞ'çılara da “Eğer ibadet ettiği Allah benim ibadet ettiğimse ki O'dur. O sizi kurtarmayacaktır. Yetimin, fakirin fukaranın çaldığınız lokmaları hepinizin ateşi olacaktır” diye seslendi.

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Kuzey Irak'taki gelişmeler ve Kerkük'te yapılacak referandum konusunda uyardığı hükümetten, geri adım atılmayacak kırmızı çizgilerini belirlemesini istedi.

AĞAR'A: “GÖRDÜN MÜ SONUCUNU

Partisinin meclis grubunda konuşan Erkan Mumcu, Güneydoğu sorununu değerlendirdi. DYP lideri Mehmet Ağar'ın “düz ovada siyaset” çağrısının sonuç vermediğini savunan Mumcu, “Gördün mü sonucunu? Hepimiz kardeşiz diyen var mı? Varsa ellerinden öperim” dedi. DTP'li belediye başkanlarını eleştiren Mumcu, “PKK'nın kölesi haline gelmiş belediye başkanlarına kimse halkın sözcüsü olma görevini vermedi. Öyle yağma yok” dedi.

PKK ATEŞKESİNE ABD'NİN İHTİYACI VAR

PKK'nın ateşkes girişimine Türkiye'nin değil ABD ve Kuzey Irak'ın ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mumcu, “Uzun vadeli planlarında ABD Kuzey Irak'ta eli silahlı Marksist bir örgüte tahammül edemez” dedi. Irak'taki gelişmeler konusunda “Hükümet uyuyor” diyen Mumcu, günlük çıkarlar için bazı istemlere boyun eğildiğini savundu. Herkesi Türkiye'nin milli bütünlüğüne saygılı olduğunu kanıtlamaya çağıran Erkan Mumcu, “Hükümete hatırlatıyorum: Bugün üzerinde hak iddia ettikleri mesela su kaynakları önemli bir stratejik güçtür. Sadece sınır kapılarının yerlerinin değiştirilmesinin siyasi araç olarak ne işe yarayacağının farkına varınız, bu kadar teslimiyetçi olmayınız” diye konuştu.

KERKÜK, REFERANDUM VE TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Kerkük'te referanduma doğru gidildiğini anımsatan Mumcu, “Bu inanılmaz sonuçlar çıkarabilecek bir referandumdur. Türkiye hiç olmazsa bir defa, asla geri adım atmayacağı kırmızı çizgilerini ilan etmelidir. Aksi halde Türkiye, ne yazık ki kimsesiz bir şamar oğlanı muamelesine maruz kalacaktır. O referandumdan ne sonuç çıkacağı da bellidir” diye konuştu.

YİMPAŞ'ÇILARA: FAKİRDEN ÇALDIĞINIZ LOKMALAR ATEŞİNİZ OLACAK

YİMPAŞ Başkanı Dursun Uyar'la ilgili gelişmelere de değinen Mumcu, “İnsanların inançları üzerinden milyarlarca markını çalmış insanlar, bakanlarla saf tutup namaz kılıyor Allah kabul etsin” dedi. Mumcu, YİMPAŞ yöneticilerine de “Eğer ibadet ettiği Allah benim ibadet ettiğimse ki O'dur. O sizi kurtarmayacaktır. Yetimin, fakirin fukaranın çaldığınız lokmaları hepinizin ateşi olacaktır” diye seslendi.

SEVGİLİ TONY DİYE MEKTUP YAZ

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in İngiliz içki şirketlerinin Danıştay'daki vergi davasıyla ilgili olarak yardım istemek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektuba da değinen Mumcu, “Eğer bu ülkenin gerçekten demokratik hukuk devleti olduğuna dair Blair'de bir kanaat olsaydı asla buna cüret edemezdi. Eğer biz buna tepki göstermezsek yarın başkaları da daha fazlasına cüret edecektir. Başbakan, Blair'in yüzüne çarpsın demiyorum, ama aynı üslupla ‘Sevgili Tony' diye bir mektup yazsın. Başbakan ‘burası da aynen senin ülken gibi bir hukuk devleti burada da hakimler var başbakan bile onlara karışamaz demedikçe yarın başkaları gelir” şeklinde konuştu.

CÜCE SİYASETÇİLERİN ELİNDE ÜLKEYE CÜCE İNSAN MUAMELESİ

Başbakan Erdoğan'ın inkar yasasını kabul eden Fransa hakkındaki tutumunu da eleştiren Mumcu, “Adeta Fransa'yı mazur gösterebilmek için hükümetimiz, Başbakanımız seferber oldu yazıklar olsun. Türkiye bu kadar itilip kakılmayı hak etmiyor. Türkiye'nin bir gücü var. Utanç verici olan şudur ki Türk milletinin gücünün çıkarılmasına izin verilmediği için cüce siyasetçilerin elinde Türkiye bir cüce insan muamelesiyle karşılaşıyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious