Mumcu: Hacivat-Karagöz sahnede!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, din ve laiklik üzerinden siyaset yapanları Hacivat-Karagöz oyununa benzetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Halkın Hacivat mı yoksa Karagöz mü halkı diye düşünmemesini isteyen Erkan Mumcu, ikisinin de ayrı oyunun oyuncuları olduğunu ileri sürdü.

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak için Samsun'a gelen Mumcu, yerel bir televizyon kuruluşunun canlı yayın konuğu oldu.

Yayında hükümet ve muhalefete eleştiriler yönelten Mumcu, partisinin vizyonundan ve misyonundan bahsetti.

AK Parti'nin milletin hak ve hukukunu korumak yerine hak ve hukukun yendiği bir mekanizmaya doğru gittiğini ileri süren Erkan Mumcu, hem iktidarın hem de muhalefetin korkuyu temsil ettiklerini kaydetti.

Korku tünelinin içine sürüklenmek istenen milletin bu oyunlara gelmemesi gerektiğini hatırlatarak, "Bu Hacivat-Karagöz oyununa aldanmayın. İkisi de aynı oyunun oyuncuları. Birileri vatandaşa din elden gidiyor diğeri ise laiklik elden gidiyor korkusunu pompalayıp, ülkeyi geçmişin kavgalarına boğulmuş bir yer haline getiriyorlar. 3 kuruşluk ezber cümlelerle tekrar edilen bir siyaset anlayışı olamaz. Korkuyu temsil edenler orda. Biz ise Dünya'ya meydan okuyan bir Türkiye'yi temsil ediyoruz." dedi.


ÜLKENİN 'KIZIL ELMA'YA İHTİYACI VAR

Türkiye'deki bazı aydınları sert dille eleştiren ANAVATAN Genel Başkanı, Kızıl Elma ile Turan'ın karıştırıldığını vurguladı.

Turan'ın bir coğrafya, Kızıl Elma'nın ise asla varılamayacak, gittikçe uzaklaşacak, ona doğru yürüdükçe ilerleyecek bir ideal olduğunun altını çizen Mumcu, bundan ürken aydınları, anadillerini öğrenmeye davet etti.

Türkiye'nin çağdaş bir Kızıl Elma'ya ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Mumcu, " Alt kimlik, üst kimlik, Alevi-Sünni, Türk-Kürt gibi iki de bir ayrıştırılmış meseleleri konuşmaktan çıkıp ortak bir hayale ihtiyacımız var. Türkiye'yi abuk sabuk kavgaların içinde yok eden, ışık görmüş tavşan gibi ürken sözüm ona dangalak aydınlara önce anadilinizi öğrenin diyorum. Öğrensinler ki ruh geçsin onlara. Bizim şanlı bir geleceğimiz olacaksa ülkümüz olacak. İşte onun adı Kızıl Elma'dır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious