Mumcu için çifte sınav yılı

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Liderlik koltuğunda 2 yılı geride bırakmaya hazırlanan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, 2007’de iki ciddi sınavdan geçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan, 9’uncu Olağan Kongre için çalışmaları hızlandırırken yeni yıl ile birlikte yaklaşık 100 ilçede kongreler tamamlandı.

Parti yönetimi Mart sonuna kadar ilçe kongreleri ile birlikte il kongrelerini de tamamlamayı planlarken hedef ise Kasım’da yapılacak genel seçim öncesi ANAVATAN’ı sandığa taşıyacak kadronun belirleneceği büyük kongreyi yaz öncesinde toplamak. Nihai kararı da MKYK verecek.

Son iki MKYK’da Eski Başbakan Mesut Yılmaz’a yakın isimlerin Mumcu’nun istifasını dile getirmeleri, kulislerde, sağda yeni bir oluşum için yola çıkan Yılmaz’ın beklediğini bulamadığı için rotayı yeniden ANAVATAN’a çevirdiği şeklinde yorumlandı.

ANAVATAN içinde muhalefetin olağanüstü kongre talebiyle delege avına çıktığı iddialarına karşı mevcut yönetime mesafeli bir kaynak, “Olağanüstü kongre olmaz. Zaten parti kongre sürecinde" dedi.

ANAVATAN, son olağan kongresini Ali Talip Özdemir döneminde yapmış, Nesrin Nas ve Erkan Mumcu olağanüstü kongrelerle iş başına gelmişti.

Öte yandan siyasette 12 yılı geride bırakan Mumcu, lider olarak ilk seçimine Kasım ayında girecek. Mumcu’nun, dolayısıyla ANAVATAN’ın performansı, Mumcu’nun siyasi geleceğini de büyük oranda belirleyecek.

Bu nedenle partililer arasında, kongrenin Mumcu için “vize" genel seçimin ise “final" öneminde olduğu dile getiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious