Mumcu: İşsizlik düşmedi

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Mumcu, TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranı "yalan"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mumcu, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in işsizlik istatistikleri gerçek anlamda deşifre edildiğinde, işsizliğin arttığının rahatlıkla görüleceğini ifade etti.

Türkiye’de 52 milyon kişinin çalışma çağında olduğunu belirten Mumcu, bu kişilerin 26 milyon 774 bininin iş gücüne katılmadığını kaydetti.

Çalışma oranının, toplam iş gücü nüfusu içinde yüzde 48.5 düzeyinde olduğunu anlatan Mumcu, ’’Peki geriye kalan yüzde 51.5 tembel olduğu için mi çalışmamakta, iş aramamaktadır? Hayır, çalışmak istemediğinden değil, iş bulma umudu olmadığından iş gücüne katılmamaktadır’’ dedi.

Türkiye nüfusunun 21 milyonunun açlık ve yoksulluk sınırında yaşadığına işaret eden Mumcu, bu ortamda çalışmamayı istememek gibi bir şeyin düşünülemeyeceğini belirtti.

Mumcu, TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 344 bin kişinin iş aradığını, 644 bin kişinin iş aramaktan vazgeçtiğini, ’’İş bulursam çalışırım’’ diyenlerin 1 milyon 977 bin kişi olduğuna işaret ederek, toplamda ülke nüfusuna oranı yüzde 17.8 olan 4 milyon 965 bin kişinin işsiz olduğunu kaydetti. Mumcu, bu orana yüzde 3.4’lük eksik istihdamın da eklenmesi halinde işsizliğin, yüzde 21.2 olarak görüleceğini ifade etti.

Gerçek işsizlik rakamlarının ortaya çıkması için vatandaşlara görev düştüğünü belirten Mumcu, işsizleri İş ve İşçi Bulma Kurumuna kayıt yaptırmaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious