Mumcu ittifak arayışları değerlendirdi

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Erkan Mumcu, iktifak arayışlarıyla ilgili olarak, ''Bu senaryoların çoğu, muhalefete muhalefet etmektir" diyerek ittifaklara sıcak bakmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'yi birleştirmeye yönelik girişimler dışındaki ittifak arayışlarına sıcak bakmadığını vurgulayan Mumcu, son günlerde ortaya atılan ittifak senaryolarının, siyasetin dışında kalmış, ancak siyasetin içinde etkili rol edinmek isteyen kişilerin zorlama girişimleri olduğunu söyledi. Mumcu, "Çoğu kendi partisine muhalefet mahiyeti taşıyan, muhalefete muhalefet hareketidir. Bunlar, bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek iktidarın değirmenine su taşıyorlar'' diye konuştu.

Anavatan Partisi'nin, oluşumların veya birleşimlerin dışında olduğunu ifade eden Erkan Mumcu, bu tür girişimlerin, partiye hayat veren, birçok fedakarlığa katlanan on binlerce insanın emeğine saygısızlık olacağını bildirdi.

Siyasette tekrar yer almak isteyenlerin, içine girecekleri bir çatı kurmalarının milleti hiç ilgilendirmediğini vurgulayan Erkan Mumcu, "Çatı kuralım, bize iyi bir yer düşer diyerek siyaset yapanlara sesleniyorum: Siyaset bu değil. Yanlışın nerede olduğunu görmeden doğruyu bulamazsınız. Futbol takımı tutar gibi parti tutmak yok artık. İyi niyetli, milleti birleştirmeye, istikrarlı demokrasiye dönük her türlü girişimde biz varız. Kendi nefsimizi, arzumuzu bir kenara bırakmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Erkan Mumcu, Anavatan Partisi'ni 'öldü, bitti' denilen bir noktada devraldıklarını belirterek şöyle konuştu: "Türkiye'nin dört bir yanında kıt kanaat imkanlarla, merkezden yardım almadan, partinin geçmiş dönem borcunu ödeyip masraflarını karşılayanların emeğinin üstünde tasarrufta bulunma hakkım yok. Onların emeklerini alacağım, birilerine ciro edeceğim; var mı böyle bir şey? Perde arkasında oyun pozisyonu tasarlayan insanlar, eninde sonunda neyin olmayacağını görecekler.

Partiye canını, kanını verenlerin emeklerini, birinin lehine veya aleyhine asla keşide etmedim, etmem de... Kimse böyle bir şey beklemesin. Bizi bu yönde baskı altına almaya çalışanlar -hiçbir isim ortada gezmez- bilsinler ki taşıdıkları heves, boşuna bir hevestir. Biz sıkı mücadeleyi göze alarak yola çıktık'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious