Mumcu: Öneri göçebe kültürü ürünü

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin limanlar önerisini “göçebe siyaset anlayışının bir ürünü” olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın bilgilendirilmediği iddialarına Mumcu, cumhurbaşkanlığının devlet düzeninin merkezi kurumlarından birisi olduğunu, ülkenin devleti ve milletiyle birliğini temsil ettiğine dikkat çekti.

Mumcu, “Diğer yandan konu Kıbrıs gibi savaşa konu olmuş bir konu olunca Kıbrıs’ta yıllardır askeri varlık bulunduruyor olmamız ve bugün Rum tarafının en fazla üzerinde durduğu konu da Kıbrıs’taki Türk askeri varlığı olunca bu konuların Cumhurbaşkanıyla ve askerlerle konuşmamış olması bana tuhaf gözüküyor” dedi. Mumcu, şöyle devam etti:

HÜKÜMET MİLLİ ŞUURA SAHİP DEĞİL
“Aslına bakarsanız hükümetin göçebe siyaset anlayışının bir ürünü bu. Evet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir demokratik devlettir. Ama devlettir. Yani biz demokratik bir aşiret değiliz. Demokratik devletiz. Demokratik devlette kararları siyasetçiler alır, ama onu devlet kurumları uygular.
Devlet kurumlarının varlığı ve etkinliği sadece demokrasi için değil ülkenin birliği ve bağısızlığı için de bir teminattır. Teminattan öteye olmazsa olmaz şarttır. Eğer bunun farkındaysanız bir milli bilince sahipsinizdir. Ben bu hükümetin bir milli şuura sahip olmadığını söylüyorum. İşte bu nedenle. Hükümet ülkenin birliği ve bağımsızlığı konusunda duyarlılık gerektiren hiçbir noktada bu bilinci yansıtmıyor. Onun için de ülke için bir milli sorun haline gelmiştir.”

YUMUŞAK G PLANINA KADAR GİDİLSE BİLE HİÇBİR YERE VARILMAYACAK
Mumcu, limanlar açılımı öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği “B ve C planımız var” sözlerine gönderme yaparak hicvetti. “B planı, C planı sürecinde hiçbir yere varılmayacak. Yumuşak G planına kadar gidilse bile hiçbir yere varılmayacak” diyen Mumcu, şöyle konuştu:

HÜKÜMET SÖMÜRGE VALİLİĞİNE BENZİYOR

“Sadece Türkiye bu tavizleri vermiş olduğu ile kalacak. Ve bundan sonra masaya her oturuşunda bıraktığı yerden, yani verdiği tavizleri geri kazanma mücadelesinden işe başlayacak. Yani olan oldu. Türkiye kaybedeceğini kaybetti. Bu gibi anlar, bu gibi durumlar ülke tarihinde turnusol kağıdı gibidirler. Kimin hangi safta, kimin hangi tarafta olduğunu görmekte çok işe yararlar.

Bu hükümet ülkesi için değil kendisi için politika yapıyor. Bu haliyle bir milli demokratik hükümetten çok sömürge valiliğine benziyor. Irak’taki uyduruk hükümet bile bizimkinden daha haysiyetli.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious