Mumcu: 'Sayın' sürçü lisan

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Erkan Mumcu, Erdoğan’ın Abdullah Öcalan’a “sayın" dediği iddiaları konusunda “sürçlü lisan gibi gördüm" değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mumcu, partisinin MKYK ve il başkanları toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirirken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, Abdullah Öcalan’a "sayın" dediği iddiaları üzerine inceleme başlatmasını nasıl değerlendirdiği sorusuna Mumcu, “sürçü lisan gibi gördüm" dedi.

KELLE İFADESİ ÇOK DAHA VAHİM
Mumcu, şöyle konuştu:
“Biliyorsunuz aynı hitap dolayısıyla başka siyasetçiler ve sivil şahışlar da yargılandılar ve mahkum oldular. Ancak ben bir şeyin suç sayılması için kast unsuru taşımasının zorunlu olduğunu biliyorum. Şu anda yargısal süreç başlamış olduğu için bu konuda çok kapsamlı bir yorum yapmak istemiyorum. İnsan olarak baktığımda bana bu sürçü lisanla söylenmiş, yani sayın ifadesinin ifade ettiği, içerdiği hürmeti kastetmeyen bir söz gibi gözüküyor. Ancak o sözlerin devamında ifade edilen kelle alma ifadesi bence çok daha vahimdir, çok daha acıklıdır. Bir bakış açışını, bir bilinç altını yansıtmaktadır. İnşallah milletimizin dikkatinden kaçmamıştır. Benim gördüğüm kadarıyla sayın ifadesiyle bir hürmet ifade edilmiş değildir. Bir sürçü lisan gibi gördüm. Açık yüreklilikle söylemek lazım. Ben böyle gördüm.ö

AKP’YE “GANİMET", CHP’YE “JÜRİ" UYARISI
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin “siyasi nüktenin" sınırlarını aşacak ve toplumsal sağduyuyu incitecek biçimde “ağız dalaşına" dönüşmesinin ANAVATAN’ı üzdüğünü belirten Mumcu, “Cumhurbaşkanlığı tartışması bir kişisel ego, sen kimsin ya da sana kim olduğumu öğretirim yarışmasına dönüştürülmüş durumdadır" dedi.
AKP ve CHP’yi sağduyulu bir çözümde uzlaşmaya ve halkın hakemliğine inanmaya davet eden Mumcu, cumhurbaşkanının iki turlu seçimle halk tarafından seçilmesi önerisini yineledi. Mumcu, buna ilişkin anayasa değişikliğinin en çok 10 gün seçimin ise bir ay alacağını ifade etti.
Mumcu, “Bu olmadan çeşitli matematik oyunlarıyla çözümü bulmaya çalışmak ya da kimilerini göreve çağırarak, demokrasi dışında çözümler aramak siyasete ve siyasetçiye yaraşır tutumlar değildir" dedi.
Mumcu, AKP’ye “fırsatı ganimet olarak görmekten vazgeçmelidir" çağrısında bulunurken, CHP’yi de “kendisini jüri yerine koyucu davranışı demokrasimiz adına üzüntü verici" sözleriyle eleştirdi. Cumhurbaşkanlığı çerçevesinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın üniversite diplomasının da tartışmaya açıldığının sorulması üzerine bu tartışmaları yersiz tartışmalar olarak gördüğünü, milletin asabını bozduğunu, halkı kamplaştırdığını belirtti. Mumcu, “Milletin kamplaşması da bu ülkeye en son lazım olan şeydir" dedi.

BÜYÜK KONGRE MAYIS SONU HAZİRAN BAŞINDA
Mumcu, toplantıda seçim öncesi hazırlıkları ve kongreleri gözden geçirdiklerini bildirdi. 620 ilçede ve 13 ilde kongrelerin tamamlandığını anlatan Mumcu, 9. Olağan Büyük Kongre’yi de Mayıs sonu ya da Haziran başında gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious