Mumcu: Türkiye K. Irak'ta ayağa düşürüldü

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin Kadıköy Teşkilatı'nın kongresinde yaptığı konuşmada Irak politikasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Kuzey Irak konusunda "ayağa düşürüldüğünü" idida eden Mumcu, Türkiye'nin bölgedeki yerel yetkililerle muhatap olma noktasına geldiğini savundu. Mortgate Yasası ile ilgili açıklamalarda da bulunan Mumcu, düzenlemenin insanları borç yükü altına sokacağını, bunun nedeninin de hükümetin konut politikasının olmamasından kaynaklandığını öne sürdü.

Erkan Mumcu, Partisinin Kadıköy İlçe Teşkilatı'nın 9. Olağan Kongresi'ne katıldı. Kozyatağı Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen kongrede konuşan Mumcu, Hükümetin Irak'ta izlediği politikaya sert eleştirilerde bulundu. Türkiye'nin aldığı kararlar ile Kuzey Irak'ta Barzani ile muhatap haline geldiğini iddia eden Mumcu, "Barışa hizmet edecekse tabii ki iyi ilişki kurmak isteriz. Bu, lafın süsüdür. Siz burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bir muhataplık ilişkisi ile karşı karşıya bıraktınız. Kiminle muhataplık ilişkisi, Barzani ile. Nerede kaldı Irak'ın toprak bütünlüğü. Nerede kaldı Türkiye'nin milli menfaatleri. (Barzani'yi kastederek) Kiminle ilişki kuracaksınız. Türkiye ile ilişkilerini, amaçlarını açıklamış adam. Türkiye'yi hor gören, hakir gören, meydan okuyan sözler söylüyor. Apaçık Türkiye'yi tehdit eden bir adamla, kendisinin devlet adamı olarak anılmasını koşul olarak öne süren bir adamla siz muhataplık ilişkisi kuracağınızı söylüyorsunuz. Bu Türkiye Cumhuriyet Devleti'ni ayağa düşürmektir" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında son dönemde kamuoyunda sıkça tartışılan uzun vadeli kredilerle ev sahibi olma imkanı getiren Mortgate Yasası ile ilgili değerlendirmeler yapan Mumcu, "yasanın iyilik değil kötülük getireceğini" savundu. Hükümetin şehircilik politikası olmadığını savunan Mumcu, yasanın birikmiş altyapı sorunları ve şehirlerde yeni hastalıklar getireceğini iddia etti. Mumcu, "Şehircilik politikası olmadan konut politikası olmaz. Hükümet Mortgate getiriyor, bin kere getirsin. Türkiye'ye iyilik değil kötülük getirecektir. Türkiye'ye borç ve birikmiş alt yapı sorunları getirecektir. Yine karaborsa inşaat sektörünü besleyen ama ne yazıkki şehir ve insanlarımıza huzur getirmeyen hastalıklar getirecektir. Ortada bir şehir politikanız yok. Biz insan için şehirleri kazandıracağız" şeklinde konuştu.

Mumcu, iktidara gelmeleri durumunda "10 günde 10 reform" uygulamasıyla birlikte bazı projeleri de bulunuduğunu anlattı. Her çocuğa evinin yanında bir okul yaptıracaklarını ve servisle okula gitme dönemini bitireceklerini söyleyen Mumcu, sıkı mali politika uygulamasından vatandaşları kurtaracaklarını ve siyasette güveni yeniden inşa edeceklerini ifae etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious