Mumcu: Ulusal güvenlik önceliğimizdir

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Erkan Mumcu, her ülke açısından ulusal güvenliğin bir numaralı öncelik olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mumcu, "Birileri icazet vermediler, uygun görmediler diye biz can kaybetmeye devam edemeyiz. Bu anlamda sayın Başbakanın tutumunu da destekliyorum. Kendisinden tek ricam bunu gerçek, samimi bir kararlılık biçiminde ortaya koyması ve arkasında durmasıdır" dedi.
Erkan Mumcu, Beylikdüzü Tüyap Fuarcılık ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (İSİDEF) 1. Sanayi Etkinliği'nin açılışı öncesinde gazetecilerin Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Mumcu, ulusal güvenliğin her ülke açısından bir numaralı konu olduğunu dile getirerek, "Ulusal güvenlik sağlanmadan iki numaralı bir öncelik olmayacaktır. O bakımdan savaş tabi hiç kimsenin tercih edeceği bir şey değil fakat, bizim açımızdan mutlaka göz önünde bulundurulması gereken mesele, terörün giderek Türkiye'nin bütünlüğünü tehdit eder ve insanların can güvenliğini ciddi ölçüde tehdit eder boyut kazanmış olmasıdır" diye konuştu.

Türkiye açısından meselenin bir milli güvenlik, ulusal güvenlik sorunu haline gelmesinin arka planında terörün bölge ülkelerinden beslenmesi ve destek sağlaması olduğunu ifade eden Mumcu, bu anlamda hükümetin ortaya koyduğu tutumu mutlaka karalılıkla, ciddiyetle sürdürmesi gekektiğini bir kez daha ifade etti. Mumcu, şöyle devam etti: "Bu başlatılıp yarıda bırakılması mümkün olan bir süreç değildir. Bu karalılığı hep birlikte iktidarı ile muhalefeti ile göstermemiz gerekiyor çünkü can kaybediyoruz canımızı kaybediyoruz.Türkiye 30 yıllık süreçte 30 bine yakılaşan insanını kaybetti.Türkiye bir de bunun üstüne onurunu kaybetmek istemiyor.Onurumuzu kaybetmemek için de gereken her şeyi yapacağımızı herkesin bilmesi gerekiyor Bilmeyenlere öğretmek de bizim işimiz"

ANAP Başkanı Mumcu, bir gazetecinin ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un açıklamalarını hatırlatması üzerine, "Önemli olan Türkiye açısından kendi ulusal güvenliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır.Güvenliğin teminat altına alınmış olmasıdır.Türkiye'nin ulusal güvenliği başkalarının icazetine muhtaç değildir. Birileri icazet vermediler, uygun görmediler diye biz can kaybetmeye devam edemeyiz. Tabii ki 50 yılı aşkın ittifak ilişkilerinin doğal bir sonucu olarak müttefiklerimizden anlayış, işbirliği yardımlaşma beklemek hakkımızdır ama anlayış, yardımlaşma ve işbirliği görmedik diye ulusal çıkarlarımızdan ulusal güvenliğimizden vazgeçecek değiliz. Herkes işini yapacak herkes görevini yapacak" ifadelerini kullandı. Bu anlamda Başbakan'in tutumunu da desteklediğini olumlu değerlendirdiğini kaydeden Mumcu, Başbakan'dan söylenenlerin samimmi bir şekilde ortaya konup arkasında durmasını istedi.

"BURADA İKTİDAR MUHALEFET MESELESİ YOKTUR"

Güvenlik güçlerinin ve hükümetin ulusal güvenlik için gereki tedbirleri aldığını dile getiren Mumcu, şöyle konuştu: "Güvenilk güçlerinin yüretmekte olduğu hazırlıklar çerçevesinde bir karar verilecek ve bir tedbir uygulamaya konulacaktır.Bunu bekliyoruz. Eğer hükümetin niyeti buysa biz Türkiyenin çıkarına gördügümüz bu hususta hükümetin yayındayız, arkasındayız. O bakımdan açıklamaların da şöyle bir değeri olduğunu düşünüyorum. Bu mille meseledir. Hekes bilsin ki Türkiye milli meselelerinde tam bir birlik ve bütünlük içinde olacaktır. Burada iktidar muhalefet meselesi yoktur. Burada Türkiye'nin milli meseleleri vardır."

Mumcu Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü olmadığı bu yüzden böyle bir müdaheleye girişemediği yönüde açıklamarın hatırlatılması üzerine ise, "Biz sadece ekonomik çıkarlarımız için değil, onurumuz için de yaşayan bir milletiz Hiç kimse oraya bakarak hesap yapmasın" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious