Mumcu'dan ayrımcılığa hapis önerisi

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, kadına karşı yapılan ayrımcılığın aslında bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mumcu, ''Kamusal alanda davranışlardan ortaya çıkan ayrımcılık, hapisle cezalandırılmalıdır" dedi.

ANAVATAN Meclis grubu, Genel Başkan Erkan Mumcu başkanlığında toplandı. Dünya Kadın Günü nedeniyle grup toplantısını Salı gününden bugüne alan Erkan Mumcu, konuşmasının hemen hemen tamamını kadın haklarına ayırdı. Grup toplantılarını Meclis'teki Küçük Grup Salonu'nda yapan ANAVATAN, kadınların yoğun katılımı nedeniyle bu haftaki grup toplantısını, AK Parti'nin kullandığı TBMM Eski Senato Salonu'nda yaptı.

Bu nedenle kürsü dahil salonda bulunan AK Parti amblemlerinin yerini ANAVATAN amblemleri aldı. Salonun büyük bir çoğunluğu partili kadınlar tarafından dolduruldu. Kadınların tamamının ANAVATAN'ın rengi olan yeşil kaşkol taktığı görüldü. Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup konuşmasını uzatması üzerine süre sorunu yaşayan Erkan Mumcu, süre engelinden kurtulunca 1 saat 5 dakika süren uzun bir konuşma yaptı.

Erkan Mumcu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bu haftaki grup toplantısının özel bir anlam ifade ettiğini belirterek, ''Özelleşmiş ve bir o kadar da güzelleşmiş bir toplantı. Burada sizleri misafir olarak değil, milletimizi temsil edenler olarak görmek istiyorum'' dedi. Partisinin bir numaralı önceliğinin kadın hakları konusu olduğunu dile getiren Mumcu, kadın hakları konusunın bir cinsiyet sorunu değil, bir insanlık sorunu olduğunu kaydetti.

Allah'ın kadını eksik yaratmadığını, aksine birçok yönden kadınların fazlasının bulunduğunu vurgulayan Erkan Mumcu, 'Kadının bir adım geride olma' anlayışının zihinlerden çıkarılması gerektiğini söyledi. Erkan Mumcu, kadınlara yönelik şiddetin bir kültür sorunu olduğunu belirterek, ''Çaresizlik, şiddete maruz kalmak kadınlarımız için bir kader mi? Bunu kader kabul etmek Yaradana bühtandır. Bunun temeli cahiliyete dayanıyor; eşit yaratılışa isyan vardır, insan haklarını, hakikati inkar vardır'' diye konuştu.

Mumcu, kadına karşı şiddetin cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, 'Şiddet bir kaderdir' anlayışının yıkılmasını istedi.

Erkan Mumcu, "Bunu siyasetle değiştireceğiz. Açık ve tavizsiz cezalandıracak bir hukuk ortaya koyacağız. Asıl önemli olan siyasetin ayrımcılığa karşı açık yüreklilikle mücadele vermektir. Çözüm, ayrımcılığa karşı bir yasa getirmek, ayrımcılığın her türlüsünü cezalandırmaktır; hakkı değil gücü tutan anlayışı yerle bir etmektir. Cinsiyet, ırk, fiziki duruma ve inanca bağlı ayrımcılık suç sayılacaktır. Kamusal alanda davranışlardan ortaya çıkan ayrımcılık, hapisle cezalandırılmalıdır. Çünkü kadına karşı işlenen ayrımcılık suçu bir insanlık suçudur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious