Mumcu'dan Demokrat Parti'ye

Mumcu'dan Demokrat Parti'ye.7924
  • Giriş : 02.06.2007 / 17:09:00

Mumcu'dan Demokrat Parti'ye: “Kursaklarındakiler erken döküldü”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Demokrat Parti ile birleşme sürecinde sadece kendisine ve birkaç arkadaşına gelsin teklifi yapıldığını söyledi. "Kursaklarındakiler erken döküldü" ifadesini kullanan Mumcu, Demokrat Parti'den kendisine "Birkaç arkadaşı ile beraber gelsin" şeklinde teklif geldiğini ancak bu birleşmenin içinde Anavatan'ın olmadığını söyledi.
Anavatan Partisi'nin kendisini feshetmesi ve Demokrat Parti'ye katılım kararının çıkması beklenen 9. Büyük Kongresi ASKİ Spor Salonu'nda başladı. Ancak dün akşam Erkan Mumcu'nun açıklamaları ve bugün de devam eden gelişmelerle birlikte katılım ve birleşme yönünde bir tavır belirmedi. Ancak Mumcu birleşme yönünde sıcak mesajlar verdi ve kendisi için bir isteğinin bulunmadığını vurguladı.

Kongre Salonu'nda genelde milletvekili aday adaylarının reklâmları dikkat çekerken Mumcu'nun konuşmasının başlangıcında ses sorunu yaşandı.

Genel Başkan Erkan Mumcu'dan önce söz alan Anavatan Partisi Genel Başkanı Yozgat Milletvekili Mehmet Erdemir, eski Başbakan ve Genel Başkan Mesut Yılmaz'ı partide yeniden istemedikleri mesajını verdi. Anavatan Partisi'nin Turgut Özal ruhunu terk ettiğini ve 3 Kasım'da sandığa gömüldüğünü belirten Erdemir, "Bizi sandığa gömenlerle işimiz olmaz" dedi. Genel Başkan Erkan Mumcu salona "Mumcu Başbakan" sloganları ile girdi.

Sözlerine Kurucu Genel Başkan Turgut Özal'ı anarak başlayan Özal'ın "Halka hizmet hakka hizmet" sözünü hatırlattı. Mumcu, "Biz yüreğinin üstüne vatan sevgisi dışında muska takmayanların partisiyiz" diyerek Anavatanlılara seslendi.

Öncelikle Cumhurbaşkanlığı sürecine değinen Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde demokrasinin rafa kaldırılmak üzere olduğunu iddia etti. Mumcu, "Millet hür iradesiyle sandığa gidebiliyorsa ve ara rejim özentisindekiler milyonlarca insanı mağdur edecek fırsatı bulamadılarsa bu Anavatan'ın eseridir, bu Anavatan'ın kahramanlığıdır" dedi. Mumcu ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde uyguladıkları politikaların "bir siyasi bedeli olduğunu başından bildiklerini" söyledi. "Biz sağduyulu davranmasaydık bu otobüs çoktan duvara çarpmıştı" diyen Mumcu, milletle duvar arasına kendilerini koyduklarını kaydetti. Mumcu ayrıca AK Parti'lilerin bugün konuşabilme imkanına sahip iseler bunun Anavatan Partisi'nin fedakarlığı ile olduğunu savndu.

Referandum süresini 120 günden 45 güne düşürmeyi öngören ve dün Meclis Anayasa Komisyonu'na getirilen yasa taslağına değinen Mumcu AK Parti'ye yüklendi. "Hala milletin sinirlerini germeye çalışıyorlar; milleti kamplaştırmaya kutuplaştırmaya çalışıyorlar" diyen Mumcu, Cumhuriyet mitingleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı mitinglerden farklı sesler çıktığını söyledi. Birlik ve beraberlik mesajı veren Mumcu, "Birileri İzmir'de bağırıyor laik Cumhurbaşkanı istiyoruz. Birileri Erzurum'da bağırıyor. İzmirsiz bir Türkiye olmaz; Erzurumsuz bir Türkiye de olamaz… Din de bizim laiklik de bizim; devlet de bizim demokrasi de bizim" dedi.

Demokrat Parti ile birleşme görüşmelerine değinen Erkan Mumcu, güç birliğine var olduklarını ancak kendilerinden taviz istenmemesini ifade ettiklerini söyledi. Katılım kararını bu kongrede vermek üzere kongreyi topladıklarını ifade eden Mumcu, anlaşmaya göre 2 partinin eş zamanlı kongre toplamasının; bir partinin tüzük ve unvan değişikliği ve diğerinin de katılma kararı almasının beklendiğini söyledi. Kendilerinin üzerine düşeni yaptığını kaydeden Mumcu, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini vurguladı. En son kendilerine verilen sözün dün toplanan komisyon toplantısında da yerine getirilmediğini belirten Mumcu, "Anavatan'dan aday adayı olarak başvuranların hukuki durumu ne olacak" diye sordu.

"Bir tarihi mesuliyet karşısında" her şeyin milletin gözünün önünde cereyan ettiğini ifade eden Mumcu, "Muhataplarımızdan açık bir tutum şu ana kadar görmedik" dedi.

Merkezdeki bütünleşmelerin Türkiye'nin hayrına ve faydasına olduğuna inandığını belirten Mumcu, "Bütün fedakarlıkları yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Kimse Mumcu'yu günah keçisi ilan etmesin. Benim peşinde olduğum şey milletimizin gönlünde yer edinmektir. Bizimki kuru bir partizanlık davası değildir. Çıkar yol olması için partimizden de vazgeçtik. DYP içindeki delegelerin iradesine kendimizi teslim ettik. Bu bütünleşmenin müdafaasını yapmaya talibim. Karşılığında lütfedilirse sade bir üyelikten başka hiçbir sıfat istemiyorum. Hiçbir siyasi kariyer talep etmeyeceğim" dedi.

Kendisinden fedakarlıkta bulunamayacağı şeylerin istenmemesini isteyen Mumcu, "Kapatın gelin. Bu birleşme ruhuna uyuyor mu?" diye sordu. Delegelerin Ağar'ı yuhalaması üzerine Mumcu, "Hayır. Birleşme ve bütünleşmeden yana tavrımızı sonuna kadar devam ettireceğiz.

Benden benim veremeyeceğim; bana ait olmayan şeyleri istemeyin. Emaneti veremem. Emanete sadakatsizlik edemem. Kimse onursuzluğa rıza göstermemi benden beklemesin" dedi.

Hazırlanan listelerde kendisinin ve bazı yakın arkadaşlarının bulunduğunu ancak Anavatan Partisi'nin bir bütün olarak var olmadığının altını çizen Mumcu, "Bu benim için onursuzluk olmaz mıydı? Oldu bittilerle emrivakilerle bu iş olmaz. Muhataplarımızı sağduyulu davranmaya çağırıyorum" dedi.

Anavatan Partisi'nin "bir ceset gibi ortaya bırakılmış" olduğunu ve bugün partinin yeniden kılcal damarlarına kadar kan gittiğini kaydeden Mumcu, "Bu iki partiden bir şey olmaz diyenlerin ne âlemi var. Herkesin olmaz dediğini olur yapmak için mücadele veriyorum. Ben bir iman mücadelesi veriyorum. Kimseden bir medet dilenmedim" dedi.

"Beni ilçelerine girişte 70 model otolarıyla karşılarken kalabalık görünsün diye yaşlı eşlerini getiriyorlardı. Beni onların…" diyen Erkan Mumcu bu sırada gözyaşlarını tutamadı. Bu sırada uzun süre ayakta alkışlanan Mumcu, "Ben kimseyi yok sayamam. Ben hakkı yok sayamam.

Beni karısıyla beraber kızıyla beraber yapma çiçekle ilçe hududunda karşılayan insanlar ne olacak" dedi.

Demokrat Parti'ye seslenen Mumcu "Kursaklarındakiler erken döküldü" ifadesini kullandı. Mumcu, Demokrat Parti'den kendisine "Birkaç arkadaşı ile beraber gelsin" şeklinde teklif geldiğini açıkladı.

Demokrat Parti yöneticilerini "Millet için çare olmaktan çıkıp iktidar ortağı olmak isteyen" kişiler olarak suçlayan Mumcu, "Bütün oyunlarınızı bozduk. Bu partinin üstüne bir umutsuzluk dalgası yaymak isteyenler olacak. El birliği edecekler bugünden itibaren.

Bir umutsuzluk rüzgârı yaymak isteyenler olacak. Hazırlıklı olun" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious