Mumcu'dan Karadayı itirafı

Mumcu'dan Karadayı itirafı.8786
  • Giriş : 25.10.2008 / 09:16:00

Erkan Mumcu yok olup gitti. Siyasete girişi de çıkışı da farklı oldu. Mumcu başarısızlık ve yenilgiyi kabul ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erkan Mumcu da bugün genel başkanlıktan ayrılıyor, siyasete veda ediyor. Mumcu, gelinen nokta için "Bir yenilgi olduğu kuşkusuz. Başarısızlık mı evet, yenilgi mi evet." itirafında bulunuyor.

Hemen ardından ekliyor: "Yine de pişman değilim." 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde vicdanının sesini dinlediğini söylüyor. Tarihin kendisini haklı çıkaracağına inanıyor.

Karadayı, 'Meclis'e girmeyin' mesajı vermiş

Mumcu'yla ilgili en çok merak edilen soru şu: "Meclis'e girmemeleri için bir yerden telefon aldı mı?"

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un sivil bir şekilde Mumcu'yu evinde ziyaret ederek oylamaya katılmamaları konusunda telkinde bulunduğu ileri sürüldü. Mumcu, bu iddiaları kabul etmiyor: "Telefon aldım, o yüzden girmedim demem çok isteniyor. Fakat ne yazık ki almadım."

Bu söylentileri ise şuna bağlıyor: "Cumhurbaşkanlığı seçiminde DYP ile birlikte hareket etme ve DP çatısı altında birleşme kararı almıştık. O günlerde İstanbul havalimanında eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile karşılaştık. Bana, 'Tebrik ederim sayın genel başkan. Muhalefette CHP'yi yalnız bırakmamak lazım. Sizin de merkez sağ olarak birleşmeniz iyi oldu. Cumhurbaşkanlığı oylamasında da aynı tavrı göstermenizi bekliyoruz' dedi.

Ben de 'Efendim bizim tavrımız belli. Oylamaya katılıp katılmamaktan ziyade Anayasa Değişikliği üzerinde duruyoruz. Bırakalım halk seçsin.' karşılığını verdim. O 'Ama onun da mahzurları var. Halk seçerse sürekli bunların istediği kişiler seçilir' cevabını verdi. Ben de 'Demokrasi böyle bir şey' dedim. O efsaneler buradan üretildi."

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*