Mumcu'dan Menderes'e ağır sözler

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DP çatısı altında birleşme kararına tepki gösteren DYP'li Aydın Menderes hakkında ağır sözler sarf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Menderes'in, "Mumcu bana 'DYP'yi dışlayan bir formül bulmalıyız.' dedi." şeklindeki açıklaması Mumcu'yu kızdırdı: "Yalan. Bozacının şahidi, şıracı." Menderes-Mumcu polemiğini tetikleyen süreci, Zaman yazarı Tamer Korkmaz ile Güneş yazarı Talat Atilla köşelerinde gündeme getirdi. İki yazara göre, Mumcu, bir süre önce Menderes'i ziyaret etti ve DYP'yi eleştirdi. Menderes, görüşmeyi şöyle anlattı: "Mumcu bana 'DYP'yi dışlayan bir siyasi çözüm bulmalıyız. Ağar'lı DYP, AKP'nin dümen suyuna girdi.' dedi. Kısa bir süre sonra da sanki bu sözleri hiç söylememiş gibi DYP ile birleşti. Mumcu bende güvensizlikten daha kötü bir duygu oluşturdu. ciddiye alınacak tarafı yok." Habere kızan Mumcu, Menderes'i ziyaret ettiğini doğruladı; ancak o sözleri kullanmadığını savundu. Anavatan lideri, "Kendisine 3. bir çatı modeli olursa, lider olmasını söyledim. Ancak bu ağırlığı taşıyacak insan olmadığı ortaya çıktı." dedi. Mumcu, Menderes'in, "Görüşmede şahidimiz de vardı." sözlerine ise, "Açıklasın o zaman." diye karşılık verdi. Şahidin ise kısa süre önce Anavatan'dan istifa eden Hüseyin Kocabıyık olduğu ortaya çıktı. Menderes'in doğru söylediğini belirten Kocabıyık, "O sözler aynen söylendi." dedi.

'Bildiriye, Kutlu Doğum'dan başka örnek bulamadınız mı?

Erkan Mumcu, Genelkurmay bildirisinde Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin rejim tehdidi olarak gösterilmesine de tepki gösterdi. Kanal 1 televizyonunda konuşan Mumcu, Türk milletinin peygamberine olan sevgisinin en üst düzeyde olduğunu anlattı: "Kutlu Doğum Haftası'ndan örneklerle bildiri yayınladılar. Bu, milletin ordusuna olan güvenini de sarsıyor. Ne lüzum vardı buna? Yolsuzluklar paçalarından akıyor. Bu bildiri ilaç olmak istenen hastalığı azdırmıştır. Bunlardan başka verilecek örnek mi yoktu kardeşim?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious