Mumcu'dan şifreli mesaj

  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00

Erkan Mumcu, partide itibarını yitirmiş insanlar bulunduğunu, onlar partiye hakim olduğu için "hayatında kırıklık teşkil eden bir kazayı" yaşamak zorunda kaldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mumcu, ATV'de yayınlanan "Doğruya Doğru" programında eski Başbakan Mesut Yılmaz'la 5 saatlik görüşmesi ve Yılmaz'ın güncelliğini koruyan "Anavatan'a dönüşüne" ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Mumcu, "Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi'ne dönmesi ile birlikte partide dengeler nasıl değişecek" sorusuna "Hiçbir şey değişmez" karşılığını verdi. Yılmaz'ın açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söyleyen Mumcu, "'Dönüyor, geliyor, gidiyor' gibi haberler bir çarpıtmanın ürünü. Kendisi zaten partinin kurucusu ve üyesi. Bir yere gitmedi ki gelsin, dönsün" dedi.

Yılmaz'ın bunu açıklama ihtiyacı duymasının arkasında yatan nedeni "Bir grup arkadaşı ile beraber başka bir siyasi partide siyasete devam edeceği yolundaki söylentilerin önünü kesmek" olarak dile getiren Mumcu, şöyle devam etti:

ADAY OLACAĞINA İHTİMAL VERMİYORUM"

"Başka sonuçlar çıkarmak doğru değil. İnsanların aklına şöyle sorular geliyor. 'Yeniden gelip genel başkanlığa aday mı olur? Yeniden parti içinde başka bir çizginin takipcisi mi olur?' Ben bunlara ihtimal vermiyorum. Kendisi de böyle bir şey düşünmediğini zaten söylüyor. Olması ya da olmaması bir şey değiştirmez. Yani, demokrasi bir çoğulculuk, rekabet, bir yarışma alanıdır. Bu alanda böyle arzusu olan insanlar da çıkıp kendilerini denerler, sınarlar, eğer arzuları varsa. Buna da kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz."

5 SAAT NE GÖRÜŞÜLDÜ?

Mesut Yılmaz'la yaptığı 5 saatlik görüşmeye değinen bunu "bir nezaket ziyareti" olarak niteleyen Mumcu, geçmişi, ağırlıkla dış politika ve ekonomiyi konuştuklarını anlattı. Aynı görüşleri paylaştıkları şeyler olduğunu, kısmi olarak farklılaştıkları alanlar bulunduğunu, tartışarak birbirlerine yaklaştıkları alanlar olduğunu belirten Mumcu, Yılmaz'ın "anlaştık" açıklamalarının anımsatılması üzerine "Anlaştığımız ne bir plan, ne bir proje, ne bir projeksiyon, böyle bir şey yok" dedi.

Yılmaz'ın "birleşik merkez"le ilgili fikirlerini anlattığını, kendisinin de fikirlerini söylediğini anlatan Mumcu, "Başlangıçta belli bir ölçüde uzak duruyorduk. Biraz daha yaklaştık. Ben bunun bugünkü koşullarda çok gerçekleşebilir olmadığını, özellikle dünden bugüne gelen siyasetçilerin böyle bir işlev üstlenmelerinin toplum tarafından kabul görmeyeceğini anlattım. Kendisi bu görüşe yaklaştı. Ama denemekten de geri duramayacağını ifade etti. Bu Anavatan Partisi'ni temsilen yürüttüğü bir misyon değildir" diye konuştu.

AKP'YE GEÇİŞ KAZA

Partide yeni kuşak siyasetinin önünü açmaya çalıştıklarını söyleyen Mumcu, Anavatan Partisi'nde siyaset yapıp halk karşısında itibarını yitirmiş insanlar bulunduğunu belirtti.

İsim vermeyen Mumcu, "bunların bugün siyasete olan ilgileri, ihtirasları ne düzeydedir bilmiyorum. Çünkü geçmişten bu yana benim onlarla bir ilişkim, iletişimim yoktu. Onlar beni sevmez, ben onları sevmem" dedi. Mumcu, şöyle konuştu:

"Partinin bu hallere düşmesinden büyük veballeri olduğunu düşünüyorum. Bu partinin kapıları ya onlara kapalı olacaktır, ya bana kapalı olacaktır. Onlar hakim oldukları için Anavatan Partisi'nden ayrılmak zorunda kaldım, onların dediği olduğu için, onların çizdiği yoldan gidildiği için ben kendi siyasi hayatımda da kırıklık teşkil eden bir kazayı yaşamak zorunda kaldım. Onlar varsa ben yokum, onlar da olmayacaklar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious