Mumcu'dan Yılmaz'a Öcalan örneği

  • Giriş : 03.06.2007 / 09:16:00

DYP ve Anavatan’ın DP çatısında birleşme masalı hüsranla bitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski Başbakan Yılmaz’ın, DP listesinden bağımsız adaylığı konusunda Ağar ve Mumcu arasında başlayan gerginlik çatıyı yıktı.

Temmuzda yapılacak seçime damgasını vurması beklenen sağda ve solda birlik senaryolarının "sağ tarafı" çöktü. Anavatan Partisi ile DYP'nin DP çatısı altında birleşme umutları suya düştü. Çöküşte, DP lideri Mehmet Ağar'ın Mesut Yılmaz ve ekibine sıcak bakması ile Anavatan kanadının mevcut milletvekillerine seçilme garantisi istemesi en büyük rolü oynadı.

BİRLEŞME SAVAŞA DÖNDÜ

Büyük umutlarla kurgulanan, merkez sağda seçmene AK Parti dışında bir alternatif yaratacağı iddiası dillendirilen Birleşik DP çatısı, ANAP'ın eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın bazı arkadaşları ile birlikte DP'den aday gösterilmesi ihtimalinin ortaya çıkmasından sonra çatırdamaya başladı. Ardından gelen liste krizi de çatıyı çökertti. Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde milletvekillerine TBMM'ye girmemeleri halinde seçilecek yerlerden yeniden aday gösterilecekleri taahhüdünde bulunması, DP'nin 22 Temmuz seçimlerine gideceği milletvekili aday listelerinde iki parti arasında adeta savaşa sebep oldu.

BİR ARAYA GELMEDİLER

Milletvekillerinin listelerde üst sıralara yerleştirilmesinin yanı sıra parti yönetiminde milletvekili olmayan isimler için de üst sıraları istediği öğrenilen Mumcu'nun ısrarı üzerine Ağar, bu talepleri yerine getiremeyeceğini bildirdi. Ortaya çıkan sorunun çözülmesi için iki partinin yetkili isimleri devreye girerek, Ağar ile Mumcu'yu biraraya getirmeye çalıştı. Ancak bu girişimler de sonuç vermedi, Ağar ile Mumcu telefonla dahi birbirleriyle görüşmedi.

İSTİFALAR GELDİ

İki parti arasında yaşanan bu gerginlik dün Anavatan'dan istifalar getirdi. Bitlis Milletvekili Edip Safder Gaydalı’nın yanı sıra Mesut Yılmaz’a yakınlığı ile tanınan eski bakanlardan Nejat Arseven, eski milletvekili Şerif Bedirhanoğlu ve Lütfullah Kayalar Anavatan Partisi’nden istifa etti. Kayalar'la birlikte istifasına ilişkin dilekçeyi genel merkeze ileten MKYK üyesi Arseven, "Mensubu olmaktan ve her kademesinde görev yapmaktan onur duyduğum ANAVATAN’dan, eski genel başkanımı teröristbaşı ile eşdeğer gösteren bir genel başkanla görev yapmam mümkün olmadığı için istifa ediyorum" dedi. Amasya Bağımsız Milletvekili Hamza Albayrak ise, Anavatan Partisi'ne katıldı.

DİYALOGU BİTİREN SON SÖZLER

İki parti arasındaki köprüleri yıkan gelişmeler dün sabah Erkan Mumcu başkanlığında toplanan Anavatan Partisi MKYK'da doruk noktasına ulaştı. Toplantı öncesinde bütünleşmeyi bozmak istemediklerini belirterek, eski lideri Mesut Yılmaz'ı hedef alan Erkan Mumcu, "Bakın bakalım bu kamuoyu araştırmalarında en sevilmeyen kim? Abdullah Öcalan mı yoksa bir başkası mı?" dedi.

Sert tartışmaların yaşandığı toplantının ardından Mumcu, "Hiçbir insan onurunun hiçe sayıldığı bir tutum karşısında onursuzluğu seçmeyecektir. Bu süreci esas itibarıyla bizim fedakarlıklarımız inşa etmişti. Bundan sonra da fedakarlıkla her şeyi yapmaya hazırız, ama ‘biz fedakarlık değil taviz istiyoruz hatta taviz de değil onursuzluk bekliyoruz' deniliyorsa herkesin yolu açık olsun" diye konuştu. Mumcu'nun kongre davetine mesaj göndermekle yetinen Ağar'ın, "Biz üzerimize düşeni yaptık. Sıra ANAP'ta. Hayırlı karar bekliyoruz" sözleri ise yıkımın sondan bir önceki çatlağına sebep oldu.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Anavatan kongresi yerine İstanbul'a yapılan 5. Türkçe Olimpiyatları Final programına katılmayı tercih eden Ağar'ın burada yaptığı, "MKYK'dan katılmama kararı çıkmış. O zaman bizi kongreye davet etmenin bir anlamı yok" açıklaması ipleri kopardı. Konuşma sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Mumcu, kullanılan 728 oyun 722'sini alarak yeniden genel başkan olurken, Anavatan yola tek başına devam kararı aldı.

Kaynak: BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious