Mumcu'dan zehir zemberek açıklamalar!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu,Hükümetin AB ile müzakerelerde izlediği politikayı eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs sorunu çözülene kadar AB ile yürütülen müzakerelere ara verilmesini isteyen Mumcu, Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bir kriz yaşanıyorsa, bunun sorumlusunun ana muhalefet partisi olduğunu savundu.

Partisi'nin grup toplantısında konuşan Erkan Mumcu, AB ile müzakerelerin geldiği noktada, Kıbrıs'ın bir düğüm haline geldiğini belirterek, müzakerelerin açılmasına karar verilen 17 Aralık zirvesinden sonra bu noktanın ortaya çıktığını söyledi. 17 Aralık zirvesinden önce ve sonrasında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında işin bu noktaya geleceğinin ifade edildiğini anlatan Mumcu, "O gün Bakanlar Kurulu'nda Kıbrıs sorununun çözüm platformunun yegane zemininin BM olduğu tezi ifade edilmiş; bu tez, Dışişleri Bakanı ve Başbakan tarafından reddedilmiştir. AB ile Kıbrıs'ta şartlı bir müzakere sürecinin başlatılmasının, Kıbrıs'ta sürekli parça parça tavizler vererek, Türkiye'yi ne AB'de bir noktayla getireceği, ne de verilmiş tavizleri geri alınabileceği noktasında Hükümet uyarılmış, ama bu uyarılara ne Başbakan ne Dışişleri Bakanı kulak vermemiştir'' diye konuştu.

Hükümetin geçen hafta, büyük bir diplomatik ataktan, gol atıp ters köşeye yatırmaktan söz ettiğini belirten Mumcu, ''Tezahürat medyası da sürekli olağanüstü bir hamle gerçekleştirildiğini söylüyor'' dedi.

AB Komisyonu'nun Türkiye ile yürütülen müzakerelerde 8 başlığın açılmaması kararının, Liderler Zirvesi'nde yumuşatılabileceğini dile getiren Erkan Mumcu, Türkiye'nin sunduğu sözlü taahhütlerin yazılı olarak isteneceğini, karardaki üslubun yumuşatılacağını ve açılmaması istenen başlık sayısının 8'den 4'e indirilebileceğini söyledi. Bu durumda da kaybedenin Türkiye olacağını savunan Erkan Mumcu, "Türkiye, AB ile Kıbrıs'ı parça parça müzakere etmeye başlamıştır, bir liman bir liman, bir havaalanı bir havaalanı. Bu bir pozisyon kaybıdır'' dedi.

Erkan Mumcu, AB'nin Türkiye'den istediği tavizleri aldıktan sonra 'Kıbrıs sorununun çözüm zemini BM'dir' diyerek BM avantajını kaybetmiş bir şekilde gönderebileceğini belirterek, Türkiye'nin AB'ye ''Kıbrıs sorunu çözülmedikçe müzakerelere devam etmemeli, bütün ilişkileri dondurmalı, önce Kıbrıs sorununu çözmeliyiz'' demesi gerektiğini söyledi. Mumcu, bu tutum karşısında AB'nin de yumuşayarak geri adım atacağını savundu.

"Muhalefet milli çıkarlara zarar veriyor" diyen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı'ya cevap veren Erkan Mumcu, Türkiye'nin ambangolardan etkilenmemek için lastik üreticilerine kur garantisi verdiğini, Sabancı'nın da bunu iyi bildiğini kaydetti. Mumcu, ''Kur garantisiyle fabrika sahibi olup bugün, dönüp gelip Kıbrıs yüzünden kazanılmış servetleri müdafa ederken 'verin Kıbrıs'ı' deyivermek, öyle herkesin haddi değildir, harcı değildir. Herkes haddini bilmelidir" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın gazetecilere, ''Bize haber verilmedi bunu yazın'' dediğini ifade eden Erkan Mumcu, "Genelkurmay yanlış yapmıştır. Bu böyle olmuş olsaydı bile bunu yazdırmamalıydı. Cumhurbaşkanı da kendisine danışılmadığını kamuoyu önünde tartışmak yerine Başbakanı Köşke çağırmalı, ne söylemesi gerekirse orada söylemeliydi'' şeklinde konuştu.

Hükümetin meşruiyet bunalımından kaçmak için Batı'ya yanaştığını savunan Erkan Mumcu, "Hükümet, içerden birileri tarafından hep kovalanırken, gidip dışarıdan birilerinin kucağına oturmaktadır. Mesele budur" dedi. Mumcu, bunun yaşanmasında ana muhalefet partisinin de rolü olduğunu kaydetti.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bir kriz yaşanıyorsa bunun sorumlusunun ana muhalefet partisi olduğunu savunan Erkan Mumcu, Baykal'ın bu krizi kullanarak kendisine bir yol bulmaya çalıştığını söyledi. CHP'nin Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini gündeme getiremediğini belirten Mumcu, ''CHP, arkasına halkın desteğini almakta korkuyor için ana muhalefettir. Ana muhalefet bu kadar meşru bir pozisyonda duramadığı için iktidar kendisi için bu pozisyonu meşru görmektedir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious