Mumcu'nun 30 Ağustos mesajı

Mumcu'nun 30 Ağustos mesajı .7961
  • Giriş : 29.08.2007 / 16:48:00

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, ''Cumhuriyeti savaşarak kuran, bağımsızlığını can vererek kazanan milletimizin, hiçbir şekilde çaresizlik, kimsesizlik duygusuna kapılmadan kendisini meşruiyetin merkezi olarak görerek, demokrasiye inanarak geleceğe yürümesi en büyük temennimizdir'' dedi.
Mumcu, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, 85 yıl önce, 30 Ağustos 1922'de Mustafa Kemal'in başkumandanlığında Dumlupınar'da kazanılan zaferin, yalnızca tutsak edilmeye çalışılan milletimiz için değil, bağımsızlığı elinden alınmaya çalışılan bütün milletler için de bir özgürlük meşalesi olduğunu ifade etti.
Zafere, kurtuluşa ve bağımsızlığa canını, yüreğini, varını, yoğunu koyan kahramanların, başkalarının millete reva gördüklerine seyirci kalmadıklarını, tarihi seyretmediklerini aksine tarih yazdıklarını vurgulayan Mumcu, şöyle devam etti:
''Tarihimiz rehberimizdir. Muhakkak ki nasıl uçsuz bucaksız okyanuslarda gemiler yollarını ancak bir pusulayla bulabilirlerse, uçsuz bucaksız zaman denilen okyanuslarda da milletler yollarını bir tarih bilinci içinde bulabilirler.
Dolayısıyla, yaşadığımız zamana bugünden ibaretmiş gibi bakamayacağımızı bilmeliyiz. Yaşadığımız zamanın bugünden ibaret olmadığını, bunun bir dününün var olduğunu, dünün ve bugünün ışığında bir gelecek tasavvurunun ortaya çıkabileceğini anlamalı, milletimizin kaderi hakkında karar verirken bu bilinç içinde olmalıyız.
Cumhuriyeti savaşarak kuran, bağımsızlığını can vererek kazanan milletimizin, hiçbir şekilde çaresizlik, kimsesizlik duygusuna kapılmadan kendisini iradenin merkezi, gücün merkezi, meşruiyetin merkezi olarak görerek, demokrasiye inanarak geleceğe yürümesi en büyük temennimizdir.
İstiklal ve tam bağımsızlık savaşımız boyunca ve sonrasında ülkemizin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı için canını feda eden başta cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıya anıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious