Mumcu'nun 'ayağa kalkmama' gerekçesi

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

TES-İŞ'in kongresinde Başbakan Erdoğan salona girerken Mumcu'nun ayağa kalkmamasına ANAVATAN gerekçe bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki soğukluk kendisini en son TES-İŞ'in kongresinde su yüzüne çıkardı.

Kongrenin yapıldığı salona Başbakan Erdoğan girdiğinde ANAVATAN Lideri Mumcu ayağa kalkmadı. Erdoğan da Mumcu ile tokalaşmadı. Bu olay zihinlere Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı döneminde ayağa kalkmadığı için görevden alınan dönemin Çanakkale Belediye Başkanı CHP Milletvekili İsmail Özay olayını anımsattı.

Erdoğan-Mumcu arasındaki "kalkmama-tokalaşmama" krizini ANKA'ya değerlendiren Mumcu'nun partideki prenslerinden Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyesi Fettullah Gündüz, "Her ikisi de siyasi parti genel başkanı" dedi.

Mumcu'nun diyalog kanalını açık tutmaya çalıştığını, geçmişte Erdoğan'a Anayasa Değişikliği konusunda mektup yazıp karşılığını alamadığını belirterek Mumcu ile gerek Meclis’te gerekse sivil toplum örgütlerinin toplantılarında yüz yüze gelmekten kaçınanın Erdoğan olduğunu savundu.

Gündüz, şöyle konuştu:

"Bizim bir tavrımız yok. Tavrı olan sayın Başbakan. Sayın Başbakan'ın tasnifçi, ayrımcı tutumu bir başbakana yakışır tutum değil. Bir noktada artık Sayın Başbakan'ın cesareti sorgulanır hale gelir Mumcu'dan neden kaçıyorsun diye. Bu bir yere kadar sürecek. Bir yerde karşılaşacaklar. Siyaset buluşarak yapılır, kaçarak yapılmaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious