Mumcu'nun birleşme şartları

Mumcu'nun birleşme şartları.12202
  • Giriş : 03.05.2008 / 22:14:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Demokrat Parti (DP) ile yeniden birleşmeyle ilgili görüşmelerin başladığını doğrulayarak, birleşme için şartlarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Demokrat Parti (DP) ile yeniden birleşmeyle ilgili görüşmelerin başladığını doğrulayarak, "Karşılıklı iyi niyet beyanından ibaret diyebileceğimiz bir başlangıç var. Ama bunun sonuçlanıp sonuçlanmayacağını, nereye varacağını bilemiyoruz. Eğer iyi niyetli, hakkaniyetli, adaletli bir çözüm varsa olur" dedi.

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Balıkesir'de seçmenin nabzını yokladı. Genel başkan yardımcıları ile partililerin de bulunduğu Balıkesir'deki ziyaretinde İl Başkanı Mustafa Sami Tabanlı ve yönetim kurulu tarafından karşılanan Erkan Mumcu, parti binasında gazetecilerin sorularını cevapladı. DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile bir araya gelerek iki partinin birleşmesiyle ilgili görüştüklerini doğrulayan Mumcu, bir oldu bitti havası yaparak başarılı olunmaması halinde toplumda tekrar hayal kırıklığına yol açmak istemediklerini söyledi.

Erkan Mumcu, "Böyle bir karşılıklı iyi niyet beyanından ibaret diyebileceğimiz bir başlangıç var. Ama bunun sonuçlanıp sonuçlanmayacağını, nereye varacağını bilemiyoruz. O bakımdan, geçmişte yaşadığımız tatsız şeylerin hatırası henüz içimizden çıkmadı. Açıkçası çok mağdur edildik. Ama her şeye rağmen asıl olan Türkiye'dir, asıl olan memlekettir. Eğer iyi niyetli, hakkaniyetli, adaletli bir çözüm varsa, olur. Zaten adaleti ve hakkaniyeti olmayan bir şeyin sonuç alması mümkün değildir. Dolayısıyla, bu müzakerelere 'Hayır' demiyoruz. Ama, oldu bitti havası yaymanın da başarılamaması durumunda millette yeni bir hayal kırıklığına yol açmasından endişe ederiz. Onun için şu aşamada söyleyebileceğim bir şey yok. Çünkü, gerçekten bilmiyorum. Henüz hangi aşamada olduğumuzu ben de bilmiyorum. Hep beraber bakacağız. Bunun zamana ihtiyacı var" dedi.

Mumcu, Türkiye'nin 1991 yılında Anavatan Partisi'nin tek başına iktidar olduğu dönemin sona ermesinden bu yana ekonomik olarak sürüklendiğini, Türkiye'deki varlıkların yabancı sermayenin eline geçtiğini, böylece Türkiye'nin girişim gücünü kaybetmekte olduğunu savundu.

Siyasi alternatif olarak tek adresin Anavatan Partisi olduğunu söyleyen Erkan Mumcu, "Bir tek çözüm yolu var o da Anavatan Partisi'nin çözümlerine kulak vermektir. Olan oldu, fakat yanlışlarımızdan doğruyu görmenin zamanıdır. Türkiye'yi bu
kamplaşmadan, taraf seçme tuzağından kurtarmalı, Türkiye'nin birliğini yeniden üretmeliyiz. Türkiye'nin birliği Anavatan'dır. 'Alternatif yok' diyenlere söylenecek bir tek cevap var, derdinizin dermanı Anavatan Partisi. Anavatan'dan başka alternatif yok" diye konuştu.

Mumcu, parti binasındaki görüşmelerin ardından Balıkesir Atatürk Parkı'na geçti. Parkta gezerken vatandaşlarla sohbet eden Mumcu, çay bahçesinde partililerle istişarede bulundu. Erkan Mumcu, akşam saatlerinde Balıkesir'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious