Mumcu'nun tasfiye planı

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Mesut Yılmaz'ın Demirel ile yaptığı görüşme halef-selef arasında ipleri kopardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Siyasete iddialı bir dönüş arayışında olan Mesut Yılmaz ile AK Parti'den ayrılıp ANAVATAN'ın başına geçen, partiyi derleyip toparlayan Erkan Mumcu arasındaki sessiz savaş, partide kongre kapısını araladı. Mumcu, resmi kararı önümüzdeki günlerde alınacak kongre ile partideki Yılmaz taraftarlarını temizleme hazırlığında. Yüce Divan kararının ardından "Siyasete dönme" kararını açıklayarak merkezde yeni bir oluşum için kolları sıvayan Mesut Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı görüşme, partinin halef-selef liderlerinin bir arada yer alacağı bir ANAVATAN projeksiyonunun gerçekleşmeyeceğini ortaya koydu. Kulislerde Mesut Yılmaz'ın AK Parti'den Yüce Divan rövanşını alacak nitelikle bir blok oluşturma yönündeki gayretine dikkat çekilirken, Mumcu'nun ise ANAVATAN'ı eski lidere kaptırmama niyetini açıkça ortaya koyduğu dile getiriliyor.

HEDEFTEKİ İSİMLER

Mumcu bu niyetini partisinin ilk Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında resmiyete de dökecek. Erkan Mumcu'nun MKYK'dan olağan kongre kararının alınması talebinde bulunacağı ve kongrede hem Yılmaz'ın partiye dönüşünü imkansız hale getireceği, hem de partideki Yılmaz yanlılarını tasfiye edeceği gelen bilgiler arasında. Kulislerde, Mumcu'nun hedefindeki isimlerin Nejat Arseven, Halil İbrahim Özsoy, İbrahim Yaşar Dedelek ve Erol Çakır ile listeye Genel Başkan'ın muhalefetine rağmen anahtar listeyi delerek MKYK'ya giren Cumhur Ersümer olduğu ileri sürülüyor. Kongre'nin ayrıca Mumcu'nun Yılmaz'a ìhodri meydan" demesi anlamına geldiği de konuşuluyor.

Mumcu cephesi

- Erkan Mumcu'nun Mesut Yılmaz'la bir siyasi proje yürütme fikri yok, karşı taraftan gelecek her çağrıya kapalı.

-Mumcu, evine gidip 5 saat görüştüğü Yılmaz'a hareket alanı açtığı izlenimi verirken, diğer yandan eski liderini ëoyun peşinde' bir siyasetçi durumuna düşürme sürecini başlattı.

-Mesut Yılmaz, ANAVATAN'da siyaset yapacağını açıklarken, Mumcu bu sözleri tekzip etti. Mumcu bu yolla, eski Genel Başkan'ın gelip partiyi kolaylıkla alamayacağını, Yılmaz'ın yakın arkadaşlarının da ANAVATAN''da yerinin olamayacağı mesajını vermeye çalıştı.

-Mumcu, Yılmaz'a yönelik söylemleriyle Yılmaz'ın düşündüğü merkez sağı birleştirme senaryosunu çökertmek, eski partisi ANAVATAN'a kabul edilmemiş bir siyasetçi durumuna düşürmeyi hedefledi.

Yılmaz cephesi

-Mesut Yılmaz, toplumsal hafızadaki 'olumsuz imaj'ını dönüştürmek istiyor.

-Yılmaz, 3 Kasım 2002 seçimlerinde kendisini yalnız bırakan Erkan Mumcu'nun sürekli huzursuz olmasını sağlayarak bir başka rövanş alma çabası içerisinde. İşte bu sebeple Rize mitinginde "ANAVATAN'ın dışında siyaset yapmam yakışık almaz” dedi.

-Türkbank ihalesi nedeniyle Yüce Divan'da yargılanan Yılmaz'ın davası, Şartlı Salıverme Yasası kapsamına sokularak ertelendi. Yılmaz tartışmalı bir mahkeme kararıyla anılmak yerine 'siyasi oyun kurucu' olarak 'siyasi arena'da yerini almanın peşinde.

-Yılmaz'ın hedefleri arasında, AK Parti'nin karşısına alternatif değer taşıyacak güçlü bir blok oluşturarak, Yüce Divan'ın rövanşını siyasi yolla almak da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious