Mumcu'nun yeni seçim formülü

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Sine-i millet tartışmaları konusunda “kimse bir yiğitlik yapıyormuş gibi davranmasın” diyen Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, kendi seçim formülünü açıkladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı tartışmasının doğru yapılmadığını savunan Mumcu, ülkenin cumhurbaşkanlığı krizini sadece bu seçimde yaşamadığına dikkat çekti.

Mumcu, Türkiye’nin bu sorunu bugüne kadar defalarca yaşadığını vurgularken, cumhurbaşkanının iki turlu bir seçimle halk tarafından seçilmesi önerisini yineledi.
Mumcu, katıldığı bir programda şöyle konuştu:

“Gelin değiştirelim Anayasayı. Ve biran önce Türkiye’yi bu gerilimden bu gerginlikten kurtaralım. Bu tartışma anlamsız bir tartışmadır. Bu tartışmayı sürdürmenin bir manası yoktur. Bu işin doğrusu elbirliği ile bir Anayasa Değişikliği ile cumhurbaşkanını halka seçtirmektir.

Bu seçimden kaçtığımız anlamına kesinlikle gelmez. Sine-i millet dediğiniz şey bugünden sonra bir fedakarlık filan sayılmaz. Zaten parlamento çalışma döneminin 5’te 4’ü bitmiş. Geride kalmış 5’te 1’i. Bununla kimse bir fedakarlıkta filan bulunmuyor. Kimse bir yiğitlik yapıyormuş gibi filan davranmasın.

Mesela şöyle yapabiliriz. İki turlu bir cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur seçimlerinde genel seçimlerle aynı gün yapılacağı bir seçim yaparsak Türkiye’ye istikrarı getiririz. Türkiye’ye temsilde adaleti getiririz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious