Mumcu'dan 'Kürt düşmanlığı' açıklaması

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Mumcu, ”Erkan Mumcu ve Anavatan Partisi Kürt düşmanlığı yapıyor, şeklinde yansıtılan haber ve yorumlar, kişiliğime ve partime haksızlıktır, hakarettir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mumcu, Kuzey Irak’taki son gelişmelere ve Barzani’nin sözlerine yönelik yaptığı değerlendirmelerin terör örgütlerine yakın bazı basın organları ve internet siteleri tarafından maksatlı bir çarpıtmayla ele alındığını söyledi.

“Son bir hafta içinde yaptığım, fakat bilinçli olarak saptırılan konuşmalarımdaki tespitlerim ve itirazlarım son derece nettir” diyen Mumcu şöyle devam etti: “Öncelikli itirazım; Irak Kürdistanı Devlet Anayasası adıyla bir anayasayı kendi meclisinde kabul etmiş olan Barzani’yedir. Bu anayasanın başlangıç bölümünde devletinin sınırlarını tarif etmek için Sevr anlaşmasının 62, 63 ve 64. maddelerine atıfta bulunulmuştur. Yani Barzani, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin topraklarını kendi topraklarının içinde gösteren bir anayasa metnini kabul etmiştir.”

İkinci itirazının hükümete olduğunu belirten Mumcu, “Türkiye’nin Başbakanı, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı; bu türden aleni meydan okumalar karşısında hala iyi ilişkiler kurmaktan, konuşup anlaşmaktan bahsetmektedirler.” dedi. Mumcu, iyi ilişki kurulması gerektiğini ancak iyi ilişkilerin bu şekilde kurulamayacağını belirterek, “Şahsiyetimizden, haklarımızdan, hukukumuzdan fedakarlık etmekle iyi ilişkiler kurmamız mümkün değildir” diye konuştu. Erkan Mumcu şöyle devam etti:

“Sevr’in iradesini bölgeyi taksim eden irade olarak kabul etmek, emperyalizmin bölücü iradesine teslim olmak demektir. Biz Milli Kurtuluş Savaşını bu iradeye karşı Türkiye’de yaşayan herkesle, Türkiye’yi vatanı gören herkesle, Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan ve Misak-ı Milli’yi vatanı gören herkesle verdik. Kürtler ve Türkler hep beraber verdik. Biz bu itirazlarımızı katışıksız bir kardeşlik duygusuyla ifade ediyoruz. Dünyanın bu coğrafyaya kurduğu tuzağı artık görmezden gelemeyiz.”

Mumcu, “Erkan Mumcu ve Anavatan Partisi Kürt düşmanlığı yapıyor, şeklinde yansıtılan haber ve yorumlar, kişiliğime ve partime haksızlıktır, hakarettir” dedi.

Kendisinin hayatı boyunca hiçbir zaman, hiçbir insanı soyundan ibaret görmediğini belirten Mumcu, “İnsanların ırkları değil, kökleri olur. İnsanı insan yapan, hak ve hakikat karşısındaki duruşudur. Bu duruşun tayin edici unsuru da hiç şüphesiz değerlerdir. Ne Anavatan Partisi, ne de Erkan Mumcu, hiçbir surette ırkçı bir telakkiye pirim vermediği gibi bundan sonra da vermeyecektir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious