Mumcu'yu halk yaşatıyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Suikast sonucu öldürülen gazeteci Uğur Mumcu'nun ölüm yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinlikler dün akşamki kapanış gecesi ile sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nın öncülüğünde, Anatolia Gösteri Merkezi'nde düzenlenen gecede Hızlan, Mumcu'nun bugün çok kullanılan "araştırmacı gazetecilik" kavramının yaratıcısı olduğuna dikkat çekerek, "Araştırmacı gazetecilik dediğimiz şeyi Uğur Mumcu başlattı ve yerleştirdi.Bir olay varsa, bir terör varsa, bunun ardındaki olanları ancak araştırarak bulursunuz. Zaten araştırmadan yazanları çok tehlike beklemez" dedi.

Hızlan, konuşmasında Uğur Mumcu'yu sadece duygularla anmanın yeterli olmadığına işaret ederek, "Duygularla bir insanı yaşatmak, Uğur Mumcu gibi arkasında fikir, düşünce, araştırma bırakmış biri için yeterli değil" dedi.

Hızlan sözlerine şöyle devam etti:"Duygularımız Uğur Mumcu için hiç tükenmeden devam ediyor, ama Uğur Mumcu'nun yazdığı gibi, çalıştığı gibi çalışmanın da asıl bir Uğur Mumcu sevgisi olduğu kanısındayım. Onun kadar kitaplar yazmış birini, okumak en iyi anmaktır. Çünkü o kitapları okumadığımız sürece niçin Uğur Mumcu ve niçin biz Uğur Mumcu'yu anıyoruz sorusunun yanıtını bulamayacağız."

Mumcu'nun kızı Özge Mumcu ise babasının sıra dışı ve seçkin bir gazeteci olduğunu belirterek, " Türkiye'de son 30 yılda çok fazla can yandığını, gazetecilerin ve yazarların öldürüldüğünü" söyledi.

Tolga Sağ, Arif Sağ, Bülent Ortaçgil ve Haluk Levent'in konser verdiği gecede, Adalet Ağaoğlu, Zafer Diper, Doğan Hızlan ve Nevzat Şenol, Uğur Mumcu'nun yazılarından derlenen ve "Tarikat-Siyaset-Ticaret" adı verilen yazıdan bölümler ile şiirler okudu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious