Münevver'in katilini bulma önerileri

Münevver'in katilini bulma önerileri.10374
  • Giriş : 14.05.2009 / 23:03:00

Münevver Karabulut başı testere ile kesilerek çöpe atıldı. Aradan aylar geçti ama katil zanlısı Cem Garipoğlu halen elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Peki katil zanlısı nasıl bulunacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Madem İçişleri Bakanı Beşir Atalay'da Münevver Karabulut'un katilini “bulun artık bulun” diyor o zaman bu katili kimin bulacağını sayın bakana buradan söyleyelim.

Ama Öncesinde bizim polis teşkilatımızda olmayan ama başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yer alan özel bir polis bürosunu sizlere tanıtmamız gerekiyor. Adını Türkçe çevirisi ile söylersek “Hedef Arama Birimi”. Bu birim Avrupadaki pek çok ülkenin polis teşkilatının içinde kuruluyor. Görevi toplumları ayağa kaldıran acil çözülmesi gereken suçları çözmek suçluluları yakalayıp adalete bir an önce teslim etmek. Bu kimi zaman bir cinayet olabiliyor, kimi zaman bir banka soygunu. Bu birimin özelliği bütün diğer polis birimlerinden ayrı ama bütün polis birimleri ile koordineli çalışıyor olması. Avantajı da buradan geliyor. Zira kimi adli suçlar tek bir birimin altından kalkamayacağı kadar kompilike olabiliyor. Bu birim vasıtası ile bürokrasi aşılıyor ve zamanla yarışılıyor.

Münevver Karabulut Cinayetinden yola çıkarsak. Suç belki ilk anlamda Cinayet büro ekiplerini ilgilendiriyordu ancak zanlının yurtdışına kaçma ihtimali ile devreye interpol dahil başka birimlerin de girmesi gerekti. İşte böyle bir birim diğer cinayetleri bir kenara bırakıp sadece bu cinayete konsantre oluyor ve tüm yazışmaları, ve soruşturmayı kendi yönetiyor.

Peki bu sistem Türkiye'de var mı?

Şaşırabilirsiniz ama evet var.

Kaçakçılık ve Organize Suçla Mücadele birimi 2000'li yılların başında böyle bir büronun çalışması için gerekli yönetmeliği bile çıkartıyor. Türk Emniyetindeki adı 'Hedef Arama Bürosu'.

Bu büronun başına kimin geçmesi planlanıyor dersiniz?

'Avcı' desem bilmem hatırlayanınız çıkar mı?

9 yıl İstanbul Emniyetinde Cinayet Büro Amirliği yapan ardından KOM'da görev alan ve görev süresince başta yeraltı dünyasının pek çok ismini bizzat kendisi yakalayıp adalete teslim eden Şentürk Demiral'ın kamuoyunda adı bu yüzden 'Avcı'ya çıkmıştı.

Son olarak Çanakkale'deki tuhaf bir cinayeti tek başına çözmüş ve aydınlanmasını sağlamıştı.

Şentürk Demiral dönemin adalet bakanı Abdülkadir Aksu tarafından yaptığı soruşturmalar hassas yerlere dokununca dağıtılan KOM şubesinde teknik takip bürosunun başındaydı.

O şimdi Trafik Müdürlüğünde.

Yanlış duymadınız Türkiye'de adı 'avcı'ya çıkmış tecrübeli bir isim nerede ise bir ceza olarak Trafik Şube'de görevlendirilmiş durumda. Bu da Türkiye'ye has tuhaflıklardan bir tanesi deyip geçebiliriz ama geçmemeliyiz.

Münevvar Karabulut cinayeti toplumda büyük infial uyandırmış ve bir an önce çözülmesi gereken bir cinayet. Hiç kimsenin Türk polisinin bu cinayeti çözmek istediğinden kuşkusu yok ama dediğim gibi kimi suçlar daha komplike bir yapıyı gerektiriyor.

Bakın kanun, yönetmelik hazır.

Bu işi çözebilecek nitelikte polisler Emniyet'in içinde sürülmüş ,küsmüş, küstürülmüş durumda.

Devlette küslük olmaz.

Münevver Karabulut başı testere ile kesilerek çöpe atıldı. Aradan aylar geçti ama katil zanlısı Cem Garipoğlu halen elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Peki katil zanlısı nasıl bulunacak? Gazeteci Cüneyt Özdemir şu önerileri sıraladı;

Beşir Atalay eğer Münevver Karabulut cinayetini çözmek konusunda gerçekten samimiyse Şentürk Demiral işte burnunun dibinde Trafik şubesinde duruyor.

Celalettin Cerrah da tanınmış bir isim gelecek diye çekinmesin korkmasın. Emrinde çalışan böyle bir polis kendisini sadece daha iyi yerlere taşıyacaktır.

Son bir not benimkisi kilitlenen bir cinayet dosyasına yönelik bir çözüm önerisi. Daha iyi bir çözüm önerisi olan varsa açıklasın ama yoksa bu öneriyi neden hayata geçrmediğini ve katili neden ısrarla yakalayamadığını da açıklamak zorunda...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*