Münevver'in otopsisinde 'yeni bir kesici alet'

Münevver'in otopsisinde 'yeni bir kesici alet'.11429
  • Giriş : 11.07.2009 / 11:10:00

İstanbul’da başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut’un iç çamaşırına eldivenle bulaştığı belirtilen spermin sırrı çözüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Otopsi esnasında Münevver'in çamaşırına bulaşan sperm, teknisyenin eldiveninden geçmiş. Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, otopsiyle ilgili tüyler ürpertici detayları anlattı.

Geçen hafta spermin, otopsisi Münevver'den önce yapılan kişiye ait olduğu, masanın pis olması ve otopsiyi yapan teknisyenin tek eldiven kullanması nedeniyle Münevver'in çamaşırına bulaştığı iddiası ortaya atılmıştı. Bu iddialara sessiz kalan Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce otopsiyi Hürriyet'e anlattı.

SPERM ELDİVENDEN BULAŞTI

“Bizim kontaminasyon (bulaşma) dediğimiz bir olay. Sperm, Münevver Karabulut'un otopsisiyle aynı anda otopsisi yapılan ve trafik kazasında hayatını kaybeden yan masadaki cesetten bulaşmış. Diğer otopsiyi yapan hekimin Münevver'in otopsisiyle ilgilenen teknisyenden “şunun ucundan bir tutsana” tarzı yardım istemesi nedeniyle. O cesedin elbiselerini çıkaran teknisyen aynı eldivenle Münevver'in elbiselerini de çıkarmış. Ölümden hemen sonra gerçekleşen primer gevşeklik nedeniyle ortaya çıkan sperm o zaman bulaşmış. Milyonda birlik bir hata. Otopside yardımlaşma yoktur, herkes bir işle ilgilenmek zorunda.”

"VİCDANIM RAHAT"

“Hatadır, evet hatayı tartışmıyoruz. Ama hatanın kusur olarak değerlendirilmesi için zararın ortaya çıkması gerekir. Sosyal olarak ailenin üzüntüsü dışında zarar yoktur. Vicdanım rahat.”

OTOPSİYİ HİZMETLİ YAPMIŞ

“1992'den beri burada hizmetli kadrosunda işe alınan daha sonra kendini yetiştirerek otopsi teknisyenliği yapmaya başlayan 'çantadan yetişme' dediğimiz elemanlar var. Otopsiye aşçı mı giriyor, hayır; ama hizmetli mi giriyor, evet. Münevver'in otopsisini de daha sonra Mardin'de de birlikte çalıştığımız bu arkadaşlardan biri yapmış. İki kişiyle ilgili soruşturma sürüyor. Morg İhtisas Dairesi Başkanımız soruşturmalarını yapıyor. Pazartesi günü sonucu bana bildirecek. Aynı gün zannediyorum Adalet Bakanlığı'ndan müfettişimiz de gelecek. Özellikle teknisyenimizin artık çalışacağını zannetmiyorum. O koşullarda tekrar o görevde çalışmasını uygun görmüyorum. Ama sonuçta bir derstir; aynı hatayı bir daha yapmaz.”

BAŞKA KESİCİ ALET VAR

“Rapor da tamamlanmak üzere. Savcı birkaç araştırma daha istedi. Testere dışında başka bir kesici alet daha var (adını açıklamıyor). Araştırmalarımız da bitince üyelerimizin imzasına sunulacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*