Munzur Nehri'nde baraja karşı yürüdüler

Munzur Nehri'nde baraja karşı yürüdüler.21054
  • Giriş : 18.04.2009 / 18:48:00

Tunceli'de bir araya gelen binlerce kişi yapılması planlanan barajları protesto etmek ve vadinin doğal sit alanı ilan edilmesi için Munzur Nehri kıyısına yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuncelililer, Munzur Nehri kıyısına "Munzur Vadisi Birinci Derece Sit Alanı" tabelası dikti.

Kışla Meydanı'nda biraraya gelerek, baraj yapımının en yakın yeri olan Kemerbel Mevkii'ne yürüyen binlerce kişi, Munzur Vadisi üzerinde yapılması düşünülen barajları protesto ederek, vadinin sit alanı ilan edilmesini istedi.

Yaklaşık 2 kilometre yürüyen binlerce kişi, yürüyüş boyunca "Munzur özgür akacak, Munzur'da barajlara hayır, Munzur'da baraj istemiyoruz" yazılı pankart ve dövizler açtı.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı protesto yürüyüşüne çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi.

Kemerbel mevkiinde bir araya gelen gruba hitap eden İnsan Hakları Derneği Tunceli Temsilcisi Barış Yıldırım, Munzur'un doğal sit alanı ilan edilmesi için Kültür Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını ancak şu ana kadar bakanlık tarafından vadide bir inceleme yapılmadığını kaydetti.

Barış Yıldırım, Munzur vadisi üzerinde yapılması planlanan barajların yapılması halinde doğal felaketlerin ortaya çıkabileceğini ileri sürdü.

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Bu barajlar Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde birini bile karşılamıyor. Peki neden ısrarla baraj yapmak istiyorlar?. Ben size sebebini söylüyorum.1935, 37 ve 38'de yapamadıklarını 1994'de köy boşaltarak yapamadıklarını bu vadileri sularla doldurarak yapmak istiyorlar."

Tuncelililerin hiçbir zaman bu barajlara geçit vermeyeceğini ve bu konuda kararlı olduklarını ifade Yıldırım, "Bu vadi milli park ilan edilmesine rağmen baraj yapılması konusunda devletin bir hırsı ve istemi var. Buradaki vadilerin sularla doldurulması aslında, Osmanlı'dan bu yana ortaya konulan bir güvenlik konseptinin ürünüdür." dedi.

Kültür Bakanlığı'nın Munzur Vadisi'ni sit alan etmemesini protesto ettiklerini belirten Yıldırım hazırladıkları "Munzur Vadisi 1.Derece Doğal Sit Alanı" tabelasını Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ile birlikte Munzur Nehri kenarına dikti. Yoğun katılımın gerçekleştiği protesto eyleminde bir vatandaş barajları protesto etmek amacıyla havanın soğukluğuna aldırmayarak Munzur Nehri'nde yüzdü.

Protesto eylemi Tunceli'nin yerel grubu Varvara ekibinin yaptığı gösterinin ardından sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*