Murat Başesgioğlu: "Genç yaşta emekli olmak yok"

Murat Başesgioğlu:
  • Giriş : 04.04.2008 / 04:45:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 11:57:23

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, genç yaşta emekliliklerin arttığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, genç yaşta emekliliklerin arttığını ifade ederek ''Genç yaşta sahadan çekilmek yok. Ya tüketerek yok olacağız ya da üreterek var olacağız'' dedi.

Çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Kastamonu'ya gelen Başesgioğlu, 16 derslikli Abdülhakhamit İlköğretim Okulunun açılışını yaptı. Hepkebirler Mahallesi'ndeki okulun açılış töreninde konuşan Başesgioğlu, eğitim ve sağlık sektörünün toplum hayatında çok önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti:

''Hükümet olarak öncelik verdiğimiz konuların başında eğitim ve sağlık gelmektedir. Eğitim kalitesinin artırılması konusunda önemli adımlar atılmıştır, çok önemli yatırımlar yapılmıştır. Okullaşma oranındaki sayımız ve fiziki altyapımız her geçen gün artmıştır. Bu okulumuz da bu zincirin halkasıdır.''

Abdülhakhamit İlköğretim Okulunun, Cumhuriyet'in ilk okullarından biri olduğunu ifade eden Bakan Başesgioğlu, ''Ben Kastamonu'da İsfendiyarbey İlkokulunda okurken, o dönemde bu okulumuz, tadilat nedeniyle bizim okulumuza taşınmıştı. Bu okulun öğrencileriyle ikili eğitim görmüştük. Bu okulumuz çok eski ve köklü bir okuldur. Bugün modern ve çağdaş bir görünüme kavuşturulması bizi memnun etmiştir'' dedi.

-''OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SON DERECE ÖNEMLİ''-

İkili eğitim uygulamasına son verilmesi gerektiğini belirten Başesgioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bazı okullarımızda zorunluluktan halen ikili eğitim verilmesi tabii ki iyi değil. Tekli eğitime geçerek eğitimin kalitesini artırmamız gerekiyor. Okul öncesi eğitim son derece önemli. Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde takip ediyoruz. Türkiye'de zorunlu eğitimin 11 ya da 12 yıla çıkması gerekiyor. Artık dünyadaki çağdaş eğitim böyle. Bizde şu anda 8 yıl, bu kafi değil. En kısa zamanda zorunlu eğitimi artırmamız gerekiyor. Bu anlamda okul öncesi eğitim, bir temel taşı teşkil ediyor. Bu konu çok önemli. 5-6 yaşında yavrularımızı okul öncesi eğitime tabi tutarak okula hazırlamamız gerekiyor. Kastamonu'da İsfendiyarbey İlköğretim, Kuzeykent'e ve Esentepe mahallelerine yeni okullar yapılacak. Bunları tamamladıktan sonra Kastamonu'da ilk ve orta öğretimde fiziki altyapıyı tamamlamayı düşünüyoruz.''

-ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLMANIN MUTLULUĞU-

Kastamonu'nun yüksek öğrenimde de büyük atılımlar yaptığını vurgulayan Murat Başesgioğlu şunları kaydetti:

''Kastamonu Üniversitesinin kurulması güzel bir gelişmedir. İnşallah bunların içini doldurarak hızla geliştirmeliyiz. Gerek akademik kadrosuyla gerek altyapı kadrosuyla hızla geliştirmek gibi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. İkinci önemli eğitim kurumumuz ise Hacettepe Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesinin açılmasıdır. Buna paralel Yüksek Hemşirelik ve diğer yeni fakülteleri de ilimize kazandıracağız. Yani Kastamonu 2 üniversiteyi gerçekleştirme gibi bir olayı gerçekleştirmiştir. Hayırseverlere ihtiyacımız var. Kendini bu işlere atfetmiş insanları cesaretlendirmemiz gerekiyor.

Hem Kastamonu'daki hem de İstanbul'daki hemşehrilerimizle birlikte inşallah bu iki üniversitenin içini 50-60 bin, 70 bin öğrenci ile doldurup canlı dinamik bir üniversite şehri olmanın mutluluğunu yaşayacağız. Bu, kendiliğinden olmayacak. Tribünden bakarak olmayacak. Bu işlerle her birlikte savaşacak ve hep birlikte mücadele ederek bu mesafeyi kısaltacağız. Mesafeyi ne kadar kısaltırsak bu yüksek öğrenim kurumlarımızın tercih edilme oranı o kadar artacaktır.''

Bakan Başesgioğlu, öğretmenlerin eğitimdeki önemine de dikkat çekerek ''En büyük sorunumuz insan kaynaklarımız. Genç nüfusumuzdur. Genç nüfusumuzu iyi eğitip vatandaşlık bilincini iyi işleyebilirsek, hem kendilerine hem ailelerine hem de topluma yararlı insanlar olacaklardır'' diye konuştu.

Daha sonra okulda eğitim gören bir kız öğrenciyi yanına çağıran Başesgioğlu, okulun açılış kurdelesini Kastamonu Milletvekili Hasan Altan ve Kastamonu Valisi Nurullah Çakır ile birlikte kesti.

-VATANDAŞLARIN SAĞLIK HARCAMALARI-

Başesgioğlu, daha sonra Kastamonu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin açılışına katıldı.

Murat Başesgioğlu buradaki konuşmasında son 5-6 yıldır sağlık alanında çok önemli adımlar atıldığını belirterek, şöyle dedi:

''Sizin hayatınızı kolaylaştıracak çok önemli yatırımlar yapıldı. Hükümetimizin yaptığı önemli çalışmalarla sağlık alanında tüm vatandaşların hizmet alımı kolaylaştırıldı ve birtakım çalışmalar da halen devam etmektedir. Şunu iddia ile söylüyorum; sağlık alanındaki iletişim konusu çoğu Avrupa ülkesinde yok. Sağlık hizmetinin devlet ya da özel sektör tarafından verilmesinin bir farkı yoktur. Yeter ki hizmetin kalitesini bozmayın. Yeter ki vatandaşı sağlığına kavuşturun. Onu bir müşteri gibi görmeyin. Bunu yapan herkesin başımızın üzerinde yeri var.''

Sağlık alanındaki yatırımlara dikkat çeken Başesgioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Vatandaşlarımızın sağlık harcamalarını son kuruşuna kadar karşılıyoruz. Eskiden vatandaşlarımızın sağlık konularına başvurma oranı 3.7 iken bugün bu oran 6'lara ulaşmış durumda. Bu aslında güzel bir gelişme. Ama bunu yerinde kullanmamız gerekiyor. Bu ülkenin 30 katrilyon sağlık harcaması oluyor. Bunun 11-12 katrilyonu ilaca giden paradır. Bunun için hem ilacı aldığımız zaman sonuna kadar kullanmamız lazım, hem de ekonomik yönden tasarruf etmeliyiz. Çünkü bu hepimizin parası.''

Ağız ve diş sağlığının çok önemli olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Başesgioğlu, ''Diş deyip hafife almamak lazım. Avrupa'nın çok ülkesinde 6 ayda bir rutin diş muayenesi olur. Eğer siz muayenenizi zamanında yaptırmazsanız yarın dişiniz çürüdüğü zaman o dişin tüm masraflarını sizden alırlar. Bunu ihmal etmeseydin bu diş çürümeyecekti'' dedi.

Başesgioğlu, ''Kastamonu'nun sağlık alanında Batı Karadeniz Bölgesi'nin merkezi olacak inşallah. Bu diğer sektörlerin de gelişmesi için katkı sağlayacaktır'' diye konuştu.

-''GENÇ YAŞTA SAHADAN ÇEKİLMEK YOK''-

Tanıdığı birçok kişiyi emekli olarak gördüğünü, genç yaşta emekliliklerin arttığını ifade eden Başesgioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Başarıya birlikte ulaşacağız. Tribünden seyretmek yok, sahaya inerek birlikte yürümeliyiz. Herkesin yapacağı mutlaka bir şeyler var. Bir slogan vardı. Bunu son zamanlarda reklama da çevirdiler; 'Ya tüketerek yok olacağız, ya üreterek var olacağız'. Üretmekten başka çaremiz yok. Üreteceğiz, ne üretirsek üretelim. Kavgamız, çocuklarımız için, bundan sonraki nesillere güzel bir memleket bırakabilmekdir.

İmkanımız ölçüsünde tüketmeliyiz. Borçlanma konusuna devlet olarak da fert olarak dikkat etmek zorundayız. Yeter ki birliğimizi dirliğimizi bozmayalım. Ufak tefek meseleleri bir tarafa bırakalım. 10 yıl sonra Kastamonu'yu kimse tanıyamaz. Un var, şeker var, yağ var, helvayı birlikte yapacağız inşallah.''

Vali Çakır ise konuşmasında, Kastamonu'nun sağlık merkezi olma yönünde önemli adımlar attığını belirterek ''Yeni yatırımlarla ve özel sektörün yatırımları ile daha da gelişmiş ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin sağlık merkezi olmuştur. Bu yolda hızla ilerlemektedir. Yine bir hayırsever hemşehrimizin yaptırdığı Onkoloji Hastanesi ve Tıp Fakültesi ile bu konuda önemli mesafeler alacağız'' dedi.

Kastamonu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin açılışına Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bahri Gökçebay da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious