Murat Karayalçın: AKP'nin Anayasa çalışmaları gayri ciddi!

  • Giriş : 24.09.2007 / 23:15:00
  • Güncelleme : 24.09.2007 / 23:32:59

SHP Genel Başkanı Karayalçın, AKP'nin, yeni anayasa hazırlık çalışmalarını ''gayriciddi'' yürüttüğünü ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayalçın SHP'nin 9. Küçük Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, AKP tarafından yürütülen yeni anayasa taslağı çalışmalarını eleştirdi.

Karayalçın, şöyle konuştu:''Bütün kesimler anayasa çalışmalarına katkıda bulunmalıdır. Kimse çıkıp da bu siyasi partilerimize, sivil toplum örgütlerimizin yöneticilerine, üniversitelerimize 'sana ne, sen kendi işine bak' diyemez. Hele hele herkesi anayasa çalışmalarına katkıda bulunmaya davet eden sayın Başbakan bunu hiç söyleyemez. Hele bu söz, Türkiye üniversitelerinin rektörlerine asla yönlendirilemez. Sayın Başbakan'ın bu açıklamasını son derece yanlış buluyorum, üzüntüyle karşılıyorum. Sayın Başbakanı, üniversite rektörlerine 'siz kendi işinize bakın' dediği için kınıyorum.''

Anayasa çalışmalarının başörtüsü konusunda yoğunlaştırılmasını da eleştiren Karayalçın, ''Anayasa Mahkemesi türbanı laikliğe aykırı olarak yorumlamıştır ama sorun devam ediyor'' diye konuştu.

İktidar partisinin sahip olduğu sayısal çoğunluğu gerekçe göstererek öneri getirilmemesi görüşünü de yanlış bulduğunu ifade eden Karayalçın, bunun, muhalefet olma anlayışı ile bağdaşmadığını kaydetti. İnanç ve etnik köken farklılıklarına saygı duyduklarını belirten Karayalçın, ancak bunun laikliği ve üniter devlet yapısını bozmasına da asla izin verilemeyeceğini dile getirdi.

Yeni anayasaya ilişkin önerilerde de bulunan Karayalçın, önerilerin maddeleştirilmemesi, anayasa çalışmalarının siyaset mühendisliğini TBMM'nin yürütmesi gerektiğini ileri sürdü.Karayalçın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasayı halkın onayına sunmaya yönelik açıklamalarını beğeniyle karşıladığını da belirterek, TBMM'de aranan nitelikli çoğunluğun halk oylamasında da aranması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious