Murat Karayalçın: Erken seçim bunalım getirir

Murat Karayalçın: Erken seçim bunalım getirir.11692
  • Giriş : 13.06.2008 / 04:59:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 23:56:46

Karayalçın, siyasetteki sorunlar çözülmeden erken genel seçimlere gidilmesinin bunalım getireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayalçın, SHP PM öncesinde güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türban kararı nedeniyle AKP’nin hedefi haline gelen Anayasa Mahkemesi’ni savunan Karayalçın, mahkemenin, Anayasa’nın 148’nci maddesine uygun karar verdiğini söyledi. Karayalçın, “Biçim yönünden yapılan bir değerlendirme esasla ilgili bir sonuç getirdi. 153. madde ile ilgili olarak aykırı davranıldığı söylenebilir belki. Ancak Anayasa Mahkemesi Başkanı koşulları göz önünde bulundurarak kısa bir açıklama yaptı. Bu alınan bu karar için gösterilen bir tavır değildir. Karar türbanın iptali olduğu için böyle bir tavır almadı Anayasa Mahkemesi, 20 yıl önce de benzer şekilde davranmıştı” dedi.

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bunalımdan çıkmasının yolunun TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın gündeme getirdiği senato önerisi ve MHP’nin “klonlama” önerisi olmadığını vurgulayan Karayalçın, “Sorunun çözümü için sorunun çıktığı yere gitmek gerekiyor. Sorun Türkiye siyaset alanının çökmüş olmasıdır. Siyaset alanının parametrelerinden, ilkelerinden çıkmıştır sorun. Sorunun kaynağı budur, çözümde burada aranmalıdır” diye konuştu.

-ERKEN SEÇİM BUNALIM GETİRİR-

Karayalçın, erken seçim tartışmalarını da değerlendirdi. Siyaset alanındaki sorunlar çözülmeden yapılacak olan bir erken genel seçimin, bunalımların artmasına neden olacağını belirten Karayalçın, “AKP ve CHP medyalarının kanıtlarıyla ortaya konulduğu, seçime bu siyaset alanıyla gidilmesi yeni bir bunalım dönemini getirecektir” dedi.

Karayalçın, Meclis’te TRT Kanunu görüşülürken, İsmet İnönü hakkında “millet düşmanı” tanımlaması yapıldığını hatırlattı ve tepki gösterdi. Karayalçın, bu tür düşüncelerin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious